Odlomak

UVOD

Ortoze koje se koriste u prevenciji i lečenju skolioza su odgovarajući mideri, koji imaju zadatak da deluju preventivno da se spreči razvoj skolioza i da se odloži hirurška intervencija.
Ako je hirurška intervencija neophodna, oni se koriste i nakon toga u cilju stabilizacije kičmenog stuba i sprečavanja komplikacija.
Danas se najviše koristi u tretmanima skolioza TLSO (torakolumbosakralna ortoza). To je mider koji je napravljen od plastičnih materijala i koji se dobro podnosi i sa njime se postižu dobri rezultati u redukciji skolioza.
Svi pacijenti koji prođu uspešno treman sa ovim miderom i kod kojih je krivina na početku tretmana bila 20-45° mogu očekivati smanjenje krivine i dobre rezultate, ako su na vreme počeli sa nošenjem istog i sa kineziterapijom.

Milvoki mider (Miwaukee brace)

Milvoki mider je cerviko-torako-lumbo-sakralna ortoza (CTLO), koja je napravljena od strane Blount-a i Schmidt-a, u cilju održavanja postoperativne korekcije kod pacijenata sa sekundarnom skoliozom.
Milvoki mider se primenjuje od 1945 godine. Sadašnji model ovog midera se koristi u tretmanima skolioza od 1975 godine.
Mider je tako napravljen da stimuliše korekcionu silu pacijenta i da pomogne u odklanjanju deformiteta. Kada pacijent nosi mider onda to deluje stimulativno na mišiće trupa i oni pokazuju svoja dejstva, a u slučajevima atrofija nema njihovih dejstava.
Potrebna kineziterapija u tretmanu skolioza sprovodi se zajedno sa miderom, i on se tada nikada ne skida.
Plastični delovi ovog midera u nivou karlice, pomažu u redukciji lordoze, derotiraju kičmeni stub i koriguju frontalni deformitet.
Uspravni podmetači lokalno deluju na transferzalnu silu što dovodi do smanjenja krivina.
Glavna korektivna sila je torokalno jastuče (podmetač) koje je učvršćeno pomoću dva zadnja uspravna nastavka i sa jednim prednjim nastavkom. Lumbalni podmetači kod ove ortoze igraju pasivnu ulogu u odnosu na torokalne.
Vratni deo ortoze je druga korektivna sila i taj deo je tako napravljen da on dovodi do longitudinalne trakcije.

Sl. 342. Milvoki mider
Indikacije za korišćenje Milvoki midera su sledeće:
– Pacijenti koji su prema Risser-u I i II grupa sa stepenom krivine od 20-30°, što može progredirati do 5° u toku jedne godine pri nošenju midera.
– Skoliotične krivine od 30-40° zahtevaju da se nosi ovaj mider, ali ako su krivine ispod 20°, kod takvih pacijenata se ne propisuje Milvoki mider.
– Pacijenti sa krivinama između 20-30°, koje ne progrediraju u toku godine pri nošenju ortoze, zahtevaju sagledavanje pacijenta svakih 4-6 meseca.
– Milvoki mider se koristi samo kod pacijenata kod kojih je vrh skoliotične krivine iznad sedmog torokalnog pršljena.
Milvoki mider se nosi od strane deteta svakodnevno i to u trajanju od 16 do 23 sati u toku dana.

Mider se kontinuirano koristi sve dok je prisutna skoliotična krivina kod pacijenata u velikom stepenu, što je IV i V stadijum prema Risser-u. Mider se menja svake godine zvog rasta deteta.
Ako je veličina krivine preko 30°, onda je potrebno nošenje midera još 2 godine nakon završetka rasta deteta, da ne bi došlo do pogoršanja deformiteta i pojava komplikacija.

Neželjeni efekti koji se mogu javiti pri nošenju Milvoki midera su sledeći:
– Deformiteti donje vilice,
– Bolovi,
– Povećana energetska potrošnja pri hodu pacijenta,
– Oštećenja kože,
– Otežana pokretljivost i transferi,
– Druge promene,

Korekcija Milvoki midera treba da se uradi u sledećim slučajevima:
– Ako je skoliotična krivina ispod sedmog torokalnog pršljena,
– Ako pacijent oseća opterećenje kada koristi ovo pomagalo,
– Ako nije odgovarajuće veličine,
– Drugi razlozi,

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari