Odlomak

Osnove programskog jezika php

IZVOD
U Diplomskom radu kroz konkretne primjere unosa kod-a opisane su osnove programskog jezika PHP (PHP: Hypertext Preprocessor) koji je objektno-orijentisan programski jezik namijenjen prvenstveno programiranju dinamičkih web stranica i aplikacija.
PHP je alat koji omogućava da web strane “ožive” na način na koji to nije moguće sa statičkim stranama.

1. UVOD U PHP

PHP je široko rasprostranjen Open Source skript jezik koji se izvršava na strani Web servera, a namijenjen je za kreiranje dinamičkih web stranica, i uopšte različitih Internet aplikacija.

PHP je nastao 1994. godine od strane Pasmus Ledorfa, a inače je skraćenica od “Personal Home Page Tools”. Autor je jezik kreirao radi održavanja vlastitih web stranica, a na bazi tada jako zastupljenog Perl jezika. Inače, sintaksa samog jezika je vrlo slična sintaksama jezika C i Perl. Nakon njegovog pojavljivanja, veliki broj programera i dizajnera je uzeo učešća u njegovom daljem razvoju (pošto se radi o Open Source projektu), tako da je
jezik sada “dogurao” do verzije 5.

PHP je podržan od strane velikog broja platformi (gotovo svih), ali se posebno odomaćio na Unix/Linux platformi. Direktan konkurent PHP-Linux-Apache platformi je ASP-Windows NT-IIS platforma, ali po većini Internet marketing agencija ubjedljivo vodi PHP platforma, uglavnom zato što je besplatna i što je otvorenog koda.

Pored svega navedenog, svoju popularnost duguje svojoj sposobnosti da podržava veliki broj sistema za upravljanje bazama podataka (RDBMS), kao što su: na prvom mjestu
MySQL; pa zatim i ostali: MS SQL server, Oracle, Postgre SQL, MS Access i još mnogi
drugi.

PHP na strani    web servera predstavlja pretprocesor kome se prosljeđuju PHP skripte.
Ovo u praksi radi na slijedeći način, kreirate HTML stranice i u njih dodate i svoje PHP skripte, date stranice obavezno imaju ekstenziju “*.php”. Kada ih postavite na web server i korisnik ih zatraži putem svog browser-a, web server će na osnovu ekstenzije prepoznati da se radi o PHP stranicama i proslijedit će ih instaliranom PHP pretprocesoru. Potom    će pretprocesor izvršiti programski kod i rezultat vratiti web serveru, koji nakon toga sve šalje browser-u. Rezultat procesiranja su najčešće dinamički kreirane HTML stranice, koje se zasnivaju na podacima iz neke od baza podataka, najčešće MySQL.

U slučaju da i sami održavate neki web site, sigurno ste se susreli sa problemom
održavanja sajta i to kada broj stranica prijeđe kritičan broj. U tom slučaju, kada imamo veliki broj stranica, svaki update je vrlo mukotrpan. U tom momentu bi trebalo da se okrenete PHP-u ili ASP-u, a sve u zavisnosti od toga na kojoj platformi radi vaš host provajder.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Skripte

Komentari