Odlomak

1.UVOD
U literaturi se danas može naći mnogo različitih definicija interneta kao npr.: mreža svih mreža, informacioni autoput, globalni kovčeg sa blagom ali prava definicija u stvari ne postoji. Možemo reći da je internet “virtualno društvo” kompjutera i kompjuterskih mreža iz svih delova sveta. Pomoću računara, modema, telefonske linije ili satelita može se povezati sa svim delovima sveta. Jedini način za razumevanje interneta predstavlja njegovo korišćenje.
Još od sedamdesetih godina su primećeni prvi trendovi u stvaranju mreža računara na lokalnom nivou. Tada je primećeno da skupi kompjuteri provode većinu vremena u stanju čekanja. Pored toga američka armija je, pod pretpostavkom da joj u budućem eventualnom ratu mogu stradati neki vitalni delovi komunikacija, rešila da stvori mrežu, koja bi uz dobro razvijene komunikacione programe, mogla da radi bez obzira na oštećenje nekih njenih delova. 1974. Godine se neke organizacije uključuju u ovaj trend komercijalnog umrežavanja, a na američkim univerzitetima je počelo i umrežavanje koje su sproveli programeri sa svojim skromnim budžetima. U početku su se ovakve instalacije koristile za konferencijske sisteme.
Istraživanje koje je urađeno da bi se saznalo kako je Internet postao ono što je danas, počinje od 60 – tih i 70 – tih godina. Američka vlada sponzorisala je ARPHA – Net koji je bio eksperimentalna preteča Internetu. 1969. godine ustanovljena je mreža sa četiri mesta gde su korisnici bili priključeni na mrežu.
1972. godine ARPHA – Net je narastao na mrežu sa više od trideset čvorišta. U kasnim 70- tim univerzitet Barkli ( Barkeley) u Kaliforniji razvio je mrežni protokol kao deo UNIX opterativnog sistema koji se tamo razvijao. Na taj način UNIX sistem je postao slobodno dostupan određenim istraživačkim i akademskim ustanovama.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari