Odlomak

UVOD:

Javnim prihodima smatramo prihode drzave koji sluze za podmirivanje javnih potreba. Finansijska teorija poklanja izuzetno veliku paznju ovoj instituciji javnih finansija zato sto izvrsavanje mnogobrojnih i obimnih funkcija koje ima savremena drzava nalaze postojanje odgovarajucih sredstava.
Prvi oblici javnih prihoda, koji su se prvi put pojavili u vreme prvobitne zajednice, bili su pokloni plemenskim I rodovskim staresinama. Takodje karekteristike javnih prihoda imale su tada nepokretnost i pokretne stvari sticane pljackom ili kao ratni plen.
U srednjem veku, izdiferencirala su se cetri oblika drzavnih prihoda:

1. Porezi na imanje
2. Carine
3. Takse
4. Regali

1 Porezi na imanje, Prvi oblik drzavnih dazbina bio je porez na imanje, njega su placali porobljeni i nizi zavisni slojevi domaceg stanovnista.
2. Carine. Carine su jedan od najstarijih oblika javnih prihoda. Pojavile su se u finansijskim sistemima srednjovekovnih drzava kada su trgovci zapoceli karavanima i brodovima da dopremaju stranu robu.
3. Takse. Sa razvojem trgovine I zanatstva I napredovanjem gradova u kasnom srednjem veku, pojavile su se, pored carina, I razlicite vrste taksa: pijacne takSE, putarine, mostarine, pristaniste takse I drugi oblici dazbina vezanih za promet robe I putnika.
4. Regali. Regali su bili prihodi drzave u liku feudalnog gospodara koji su skupljani na osnovu iskljucivog prava ekspoloatacije nekog ekonomskog dobra:rudnika.

POJAM I KLASIFIKACIJA JAVNIH PRIHODA

Javne prihode cine novcana sredstva koja drzava prikuplja za finansiranje javnih rashoda, odnosno za podmirenje javnih potreba. Javni prihodi se pojavljuju u razlicitim oblicima, kao sto su porezi, takse, doprinosi i slicno.
U teoriji i praksi javnih finansija  postoje brojne klasifikacije javnih prihoda, a kao najznacajniji kriterijum podele javnih prihoda jeste:

  • Obaveznost naplate i
  •  ucestalost naplate

Obaveznost naplate. Po ovom kriterijumu svi javni prihodi se dele na: fiskalne (dazbinkse) I nefiskalne (nedazbinske) javne prihode.
Fiskalni (dazbinski) javni prihodi. Ovi prihodi predstavljaju obavezna davanja drzavi i oni proisticu iz suverenog prava drzave da, na prinudan nacin, prikuplja sredstva od fizickih i pravnih lica za pokrice javnih rashoda. Najizdasniji fiskalni javni prihod jesu porezi, a tu spadaju I takse, carine i slicno.
Nefiskalni (nedazbinski) javni prihodi. Do ovih prihoda drzava ne dolazi na prinudan nacin na bazi svoga poreskog suveriniteta, nego Na dobrovoljnoj osnovi, odnosno na bazi sopstvene aktivnosti. U nefiskalne prihode spadaju prihodi od drzavne imovine i drzavnih preduzeca,od usluga drzavnih organa I ustanova I slicno.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari