Odlomak

UVOD

Za ovu temu sam se odlučila pošto sam i sama student, a i svakog dana se srećem sa kršenjem pravila lijepog ponašanja na mom fakultetu. Svaki dana mogu osjetiti od kašnjenja studenata na predavanja, pušenja na mjestima kojima nisu predviđena za to, odstupanja od oblačenja itd.

Još od malena se susrećemo sa pravilima lijepog ponašanja u školi. U školi se ocjenjuje jedan predmet koji se ne predaje, a to je vladanje. Ono mora da se uči kao i sve drugo. Tačno da djete nešto ponese od kuće, ali i to treba nadograđivati jer ne odrastaju sva djeca u istim uslovima, nemaju svi iste roditelje. Jednom me je jedan mališan pitao – Ko nas je vaspitao, tako nevaspitane? Od koga smo mi to naučili? Deca su kao sudovi. Ono što naspete u njih, to ćete i imati. Odrasli moraju da daju primer lepog ponašanja, inače djeca ne mogu ništa da nauče.

Moj je prjedlog da se lijepo ponašanje uvede i kao predmet u škole. Onda bismo učili posebno porodično, ekološko, estetsko, zatim pravila ophođenja, odnos među polovima, odnos između starih i mladih itd.

Kako je u današnje vrijeme sve dozvoljeno i “dopušteno” pa se ne zna ko pije a ko plaća, setimo se šta je to bonton! To su pravila lijepog ponašanja u različitim situacijama svakodnevnog života.

U seminarskom ću se baviti rješenjem problema lijepog ponašanja na fakultetima ali najvažniji segment vezano za ponašanje se uči još od malih nogu.

 

 

 

 

 

DEFINISANJE OBRAZOVANJA I BONTONA

Obrazovanje

Obrazovanje ima jednu od najznačajnijih funkcija u svakom društvu, zato države preuzimaju brigu o organizovanju i finansiranju obrazovanja. Kroz obrazovanje se utvrđuju društvene norme i vrijednosti i izgrađuje osjećaj pripadnosti svojoj zajednici, društvenoj grupi, religiji. Kroz obrazovni sistem takođe se razvijaju i osećanja za vlastitu kulturu, poštovanje principa i solidarnost. Preko školovanja se oblikuje svijest i gledište pojedinca, kada su u pitanju procesi u društvu i sistem vlasti.

Obrazovanje u svojoj modernoj formi, što podrazumijeva nastavu u posebno izgrađenim zgradama, počeo je da se razvija postepeno. I pored toga do prije 150 godina djecu imučnih podučavali su privatni učitelji. Pravo na obrazovanje je jedno od temeljnih ljudskih prava.

Jedna od tendencija modernog društva je i porast opšteg obrazovnog nivoa i zateva u tom smislu, kao i pojačano korišćenje svih sredstava koja čoveku mogu biti od koristi u tu svrhu. Količina novog znanja povećava se velikom brzinom, a postojeća znanja sve brže zastarevaju. Predviđa se da će se ovakav trend intezivirati i da će učenje i usavršavanje postati proces koji će morati da traje tokom celog života. Stoga se i savremena strategija obrazovanja temelji na načelu doživotnog obrazovanja i društva koje uči.

 

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Obrazovanje

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari