Odlomak

Uvod
Karate se kao sportska veština intenzivno razvijao sedamdesetih godina XX vijeka, kroz ekspanziju takmicarskog karatea na svjetskom nivou. Karate pre svega razvija: respekt, disciplinu, samopouzdanje, koncentraciju, kreativnost, motivaciju i kontrolisanu agresivnost.
Karate je vještina borenja bez oružja. Izraz KARATE doslovce preveden sa japanskog jezika znači PRAZNA RUKA. Protivnici zadaju jedan drugom udarce rukama i nogama, šakom. laktom, stopalom i koljenom, istovremeno pokušavajući da udarce odbiju ili izbjegnu a prema principima koji napad i odbranu čine veoma efikasnim – nanose jak bol, povrede, čak i uzrokuju smrt.
Ime Funakoši Gićina, skromnog instruktora karatea s Okinave, čovjeka malog rasta, blagih manira, osmjehnutog lica i ozbiljna, pronicljiva pogleda, neodvojivo je od karatea. Cio život (1867 – 1957.) posvetio je širenju te vještine.

 

 

 

 

Principi karatea

Karate kao borilacka vještina se bazira na razvoju tjelesnih i duhovnih principa. Samo jedinstvom i uvježbavanjem ova dva principa može se doci do potpunog razumjevanja karatea, a ujedno i potpunog zadovoljstva pri vježbanju.

I PRINCIP TJELESNOG RAZVOJA je pre svega izražen u permanentnom usavršavanju karate tehnika i motorickih sposobnosti koje te principe razvijaju.
Princip tjelesnog razvoja, pored usavršavanja tehnickih principa, podrazumjeva i rad na opštoj fizickoj kondiciji.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari