Odlomak

1.    Uvod:

Umesto da potpuno zabrani svako lišavanje slobode, međunarodno pravo preduzima mere da obezbedi odgovarajuća pravila i smernice da bi se garantovalo da države to pravo primenjuju na zakonit i samovoljan način.
Oni koji su lišeni slobode, bez obzira da li zakonito ili nezakonito, imaju pravo na zakonsku zaštitu, uključujući i postupak koji mora biti čovečan i uz poštovanje njihovog osnovnog ljudskog dostojanstva.
Više je nego očigledno da samo zakonski propisi u tom cilju nisu dovoljni. Oni državni službenici koji snose odgovornost za lica u bilo kom vidu pritvora  ili zatvora zahtevaju posebnu obuku i upustva da bi izvršavali svoje dužnosti na odgovarajući način.
Položaj pritvorenih ili zatvornih lica suviše je često podložan zloupotrebama, mučenju, prinudom. Znamo iz širokog iskustva da će položaj lica lišenih slobode neizbežno postati još ranjiviji svaki put kada su u zemlji ugroženi mir, bezbednost i stabilnost i kada dolazi do porasta nemira. U takvim okolnostima, obično se zanemaruju osnovna načela humanitarng prava.

2.    Pritvor
Šta je pritvor?
Pritvor predstavlja sudski određeno lišenje sllobode u krivičnom postupku. Pritvor se različito uređuje u praktično svim zemljama, a neke veće razlike su između anglosaksonskih i evropskokontinentalnih zemalja.
Po svojoj prirodi pritvor predstavlja preventivno lišenje slobode okrivljenog, tj. njegovo ograničenje slobode za određeno vreme.

Svrha pritvora?
Svrha pritvora je obezbeđenje prisustva okrivljenog u krivičnom postupku u situacijama kada zbog određenih okolnosti to nije moguće učiniti drugim merama, poput zabrane napuštanja boravišta.
Uvek treba praviti razliku između lica koja su osuđena za prestup i onih koja očekuju suđenje. Prva grupa lica se naziva zatvorenicim a druga pritvorenicima.
Bez obzira na upotrebljenu terminologiju, razlika između osuđenih lica i onih koja to nisu, važna je zbog prava koji pojedinci u svakoj od ovih grupa imaju i koja nisu potpuno ista, kao što to nije slučaj ni sa pravilima za postupak sa pripadnicima ovih dveju kategorija. Okrivljeni  koji se nađe u pritvoru u svim zemljama sa razvijenim pravima mora raspolagati nizom prava kojima se obezbeđuje njegova obaveštenost o svemu što mu se stavlja na teret i obezbeđuje njegov fizički i psihički integritet. Pritvor se uvek uračunava prilikom izricanja kazne, kao izdržani deo.
U pravu Srbije pritvor je generalno regulisan Zakonom o krivičnom postupku a detaljnije se izdržavanje pritvora reguliše propisima ministra pravde.
Prema odredbi člana 142. Zakonika o krivičnom postupku Srbije propisano je nekoliko osnova za odrđivanje pritvora kao što su:
1.    opasnost od bekstva;
2.    neodazivanje na glavni pretres;
3.    opasnost da će učinilac ponoviti krivično delo;
4.    opasnost od uticaja na svedoke;
5.  kao i kad se radi o krivičnom delu za koje je zaprećena kazna zatvora preko deset                                godina.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari