Odlomak

Promatranje

Promatranje omogućuje istraživaču prikupljanje “živih” podataka iz prve ruke – neposrednim promatranjem situacija koje se istražuju.
Promatranjem možemo prikupiti podatke o:
•    fizičkim uvjetima (fizičkoj okolini i njenom uređenju)
•    ljudskim uvjetima (društvene organizacije, karakteristike i izgled promatranih grupa ili pojedinaca, npr. spol, dob, društveni položaj)
•    interakcijskim uvjetima (interakcija može biti formalna-neformalna, planirana-neplanirana, verbalna-neverbalna i sl.).
•    programskim uvjetima (npr. izvori i njihova organizacija, pedagoški stilovi, kurikulumi i njihova organizacija)
Vrstu promatranja ovisi o razinu sudjelovanja promatrača. Tako da na jednoj strani imamo sudionike koji su u isto vrijeme istraživači (promatrači), a na drugoj strani samo promatrače.
Promatranja možemo razlikovati i s obzirom na strukturiranost. Visoko strukturirana promatranja će imati unaprijed pripremljene kategorije. Srednje strukturirano promatranje će imati pripremljen plan koji će usmjeravati istraživača na promatranje određenih pojava, ali u okviru njega ne postoje jednoznačno pripremljene kategorije. Nestrukturirano promatranje nema jasan plan, već ono nastaje za vrijeme samog promatranja kada istraživač odlučuje na čega treba obratiti pozornost.
U strukturirana promatranja možemo uvrstiti ona koja su zasnovana na prethodno pripremljenim protokolima (npr. Flandersov protokol interakcijske analize). Kategorije promatranja se ne smiju preklapati, odnosno svakom promatranom segmentu se može pridružiti samo jedna kategorija. Segmenti promatranja su najčešće poredani kronološkim slijedom i imaju jednako trajanje. Istraživač treba uvježbati postupak kategoriziranja tako da ga može ostvariti brzo i konzistentno. Oznake koje se koriste prilikom postupka kategorizacije moraju također biti unaprijed određene (npr. , , brojke, slova).
Uzorkovanje događaja zahtijeva registriranje svake pojave koja zadovoljava prethodno postavljene kriterije. Kategorije koje ćemo promatrati ovise o istraživačkim pitanjima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pedagogija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari