Odlomak

Abstrakt
U rastućoj globalnoj ekonomiji, uticaj i primjetnost muško-ženskih razlika u načinu vođenja je sve više očigledna. Zbog toga sve veća naučna pažnja pridaje se ovoj problematici. Ovaj rad je sačinjen od 4 dijela. U uvodnom dijelu rada navodi se opća postavka teoretskih istraživanja na spomenutu temu. Na dalje, u prilici smo uočiti karakteristike muškog (autokratski stil vođenja, moć koja proizilazi iz pozicije u samoj organizaciji, instrumentalni odnos prema zaposlenima, sklonost kritici, konkurentski stav prema okolini, te ženskog stila vođenja (demokratski stil vođenja, saradnja, interpersonalne vještine, komunikacija, međuljudski odnosi, moć koja proizilazi iz osobnosti, dijeljenje moći i informacija, podsticanje samopoštovanja i entuzijazma kod zaposlenih, davanje pozitivnog primjera i timski rad). Treći dio rada odnosi se na zaključak u kome su iznesena vlastita zapažanja i preporuke koje su proizašle iz ovog istraživanja.
Ključne riječi:
ženski stil vođenja, muški stil vođenja, razlike između ženskih i muških leadera

1. UVOD
Vođenje je najzahtjevnija funkcija menadžmenta. Pojam vođenja je veoma kompleksan, te se najčešće definiše kao sposobnost pojedinca da utiče na saradnike, te njihovo ponašanje i njihov sistem vrijednosti, na način da ostvaruju ciljeve organizacije. To je dinamičan proces koji zahtjeva kreativnost i organizovanost. Međutim, nema uspješnog vođenja bez najvažnijeg faktora vođenja, a to je vođa. Osnovni zadatak vođe jeste da usmjerava, motivira saradnike na izvršenje zadatka, da im da osjećaj sigurnosti, ali i slobode kako bi svojim djelovanjem mogli pridonijeti ciljevima organizacije. Najbolji način za izvršenje ovog zadatka je da vođe kreiraju viziju na način da i saradnici sudjeluju u kreiranju, te da razumiju smisao iste, kako bi svoje ponašanje uskladili sa ponašanjem organizacije i radili u svrhu ispunjenja ciljeva organizacije. Kao i svaki drugi čovjek i lider je određen nekim karakternim osobinama, koje utiču na izbor stila vođenja. Međutim, stil vođenja nije determiniran samo osobinama lidera, već i osobinama podređenih kao i situacijom u kojoj treba djelovati. U ovom radu biće evaluirane razlike između ženskih i muških osobina, kako na razliku njihovih karakternih osobina, te na razliku primjenjenih stilova vođenja.

 

2. RAZLIKE IZMEĐU ŽENSKIH I MUŠKIH LEADERA
Psihološka obilježja pojedinca posljedica su njegovih naslijeđenih osobina (genotip) i okoline u kojoj je odrastao (fenotip). Prema genotipu, muškarci su većinom vještiji od žena, dok su žene sposobnije u komuniciranju s ljudima, pomaganju, savjestovanju. (Bahtijarević-Šiber, 2008). Genotip muškarce čini nezavisnim, ambicioznim, aktivnim, agresivnim, domantnim, upornim, dok žene čini osjećajnima, nježnima, ljubavznim, urednima, orijentiranim domu. (Moir i Jessel, 1995; Pološki, 1999). Osim genetike, odgoj je važan faktor, te se dječaci odgajaju da budu neustrašivi, nezavisni, aktivni, agresivni i bez emocija, dakle, kod dječaka se potiče kontakt sa okolnim svijetom, a kod djevojčica ovisnost i socijalna kompomenta. (Heim i Golant, 1993)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari