Odlomak

UVOD

Tema ovog seminarskog rada jeste svjetska trgovina sa posebnim aspektom na razvijene zemlje, prije svega SAD, EU i Japan. Da bismo mogli obraditi ovu temu, potrebno je da objasnimo pojam svjetske trgovine. Trgovina predstavlja posebnu privrednu djelatnost, odnosno granu unutar ukupne privrede. U ovom radu taj pojam je detaljnije objašnjen sa aspekta svjetske ekonomije. Kada je riječ o svjetskoj trgovini, ne možemo a da ne spomenemo krovnu trgovinsku organizaciju, a to je WTO ( World Trade Organization- Svjetska Trgovinska Organizacija). Temeljni cilj WTO je postizanje održivog rasta i razvoja privrede, liberalnog trgovinskog okruženja, te doprinos postizanju bolje saradnje u vođenju svjetske ekonomske politike. Djelovanje WTO usmjereno je na stvaranje: otvorenog i ravnopravnog sistema trgovinskih pravila, progresivne liberalizacije i eliminacije carinskih i necarinskih prepreka trgovini robama i uslugama, uklanjanje svih oblika protekcionističkih mjera i diskriminatornih tretmana u međunarodnim trgovinskim odnosima, integraciju nerazvijenih i zemalja u razvoju, te tranzicijskih zemalja u multilateralni sistem i postizanje maksimalno mogućeg stepena transparentnosti trgovinskog multilateralnog sistema.

Cilj i svrha rada dakle jesu da se prikaže kako se razvijene i zemlje u razvoju u svjetskoj trgovini snalaze u aktuelnoj ekonomskoj krizi, na koje načine pokušavaju da je prebrode i u kojoj mjeri im to uspijeva. Fokus je prije svih na EU, SAD i Japan kao najznačanije faktore svjetske trgovine. Takođe, prikazan je i položaj tranzicijskih zemalja u svjetskoj trgovini, a poseban osvrt je na srednju u jugoistočnu Evropu, gdje se i sami nalazimo. Pored kontinuiranog procesa ujedinjavanja svjetske privrede, savremeno doba se karakteriše i tendencijama dezintegracije u okviru nekih ranije stvorenih prostranih ekonomskih regionalnih grupacija. U razvijenim zemljama „globalističke“ težnje su najmanje narušene u zemljama koje su ekonomski konkurentne ali komplementarne u nekoj bližoj budućnosti.Različiti nivoi dostignutog ekonomskog razvoja pojedinih regiona u svijetu danas se uglavnom objašnjava istorijskim, političkim, a prije svega ekonomskim fatorima. Za razliku od statičkog komparabiliteta po kome razvoj pojedinih svjetskih regija zavisi primarno od relativnih resursa, savremeno shvatanje komparativnih prednosti polazi od dinamizma u komparativnim troškovima, uz difuziju tehnologije, novijeg poimanja liberalizma u ekonomskim odnosima između regiona i efikasne razvojne intervencije, što uz racionalnu ekonomsku politiku rezultira i promjenu privredne strukture.

Kada je riječ o strukturi rada, rad je podijeljen u 5 dijelova: prvi dio je fokusiran na pojam same svjetske trgovine kao i prikazivanje ključnih informacija za trgovin, drugi dio jeste analiza razvoja i stanja svjetske trgovine, treći dio se bazira na zemlje u ravoju i njihov uticaj i mjesto u svjetskog trgovini, četvrti dio pokazuje način na koji zemlje u razvoju postaju učesnici i bitne karike na globalnom tržištu i na kraju, u petom dijelu, je prikazan primjer iz prakse o krhkoj i neizbalansiranoj ekonomiji u prošloj godini.

 

 

 

 

 
SVJETSKA TRGOVINA

Trgovina predstavlja posebnu privrednu djelatnost, odnosno granu unutar ukupne privrede. Djelatnost trgovine kao posebne privredne grane jeste posredovanje u prometu roba i usluga od mjesta proizvodnje do mjesta potrošnje, odnosno posredovanje u prometu roba od proizvođača do potrošača.

Sa stanovišta teritorijalnog djelovanja trgovina se može različito klasifikovati kao:

  •  Lokalna i regionalna
  •  Unutrašnja i vanjska.

Analiza razvojnih i strukturnih promjena svjetske trgovine pokazuje različite nivoe razvoja i strukture trgovine u pojedinim zemljama i regionima. Sistemi trgovine se razlikuju između pojedinih zemalja, u zavisnosti od nivoa ukupnog društveno-ekonomskog razvoja. Pored razvijenih zemalja, danas u svijetu postoji i veliki broj zemalja u razvoju i tranzicji, koje se nalaze na različitim stepenima kako privrednog, tako i ukupnog društvenog razvoja.

Sadašnji razvoj svjetske trgovine karatkterišu dva glavna procesa:

  •  Proces tranzicije trgovine u bivšim socijalističkim zemljama i
  •  Proces globalizacije svjetske trgovine.

Svjetska trgovinska organizacija (skraćenica WTO od engl. World Trade Organization; franc. Organisation mondiale du commerce; Organización Mundial del Comercio) je međunarodna organizacija koja predstavlja institucionalni i pravni okvir multilateralnog trgovinskog sustava u područjima carina i trgovine robama, uslugama i intelektualnom vlasništvu. Osnovana je i službeno je otpočela s radom 1. januara 1995. godine.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari