Odlomak

1. Uvod

Porast odbačenih električnih uređaja predstavlja realnost kako u svetu tako i kod nas i to izaziva zabrinutost celokupne svetske javnosti jer se svake godine globalni elektronski otpad povećava, prema procenama Ujedinjenih Nacija, za oko 50 mil.tona. Ujedno, poražavajuća je činjenica da se samo nekih 15% odbačenih elektronskih komponenti reciklira a da ostalih 85% završi na deponijama smeća. Raspoloživost postojećih deponija kao i visoka cena formiranja novih predstavlja samo jedan od problema dok je drugi, mnogo značajniji sa aspekta zaštite životne sredine problem prisustva materija opasnih po životnu sredinu u elektronskom otpadu poput: Pb, Cd i njihova jedinjenja (oko 40% Pb u zemlji potiče iz elektronskog otpada).
Recikliranje štetnih materija ima ograničenu korist za okolinu upravo zbog toga što samo pomera štetne materijale u druge proizvode kojima će ipak, na kraju, biti potrebno odlaganje. Primarni cilj bi trebalo da bude projektovanje i proizvodnja proizvoda sa smanjenim a na kraju i kompletno bez štetnih materijala.

2. Elektronski otpad

Električna i elektronska oprema i uređaji (tzv. EE oprema) predstavlja sve proizvode koji su za svoj pravilan rad u potpunosti zavisni od električne energije ili elektromagnetnih polja kao i opremu za proizvodnju, prenos i merenje struje ili za merenje jačine elektromagnetnog polja i namenjena je korišćenju pri naponu koji ne prelazi 1.000V za naizmeničnu i 1.500V za jednosmernu struju.

Kada iz bilo kog razloga ova EE oprema postane neupotrebljiva, pretvara se u EE otpad o kome se treba pobrinuti.

Električni i elektronski otpad (tzv. EE otpad) je otpadna električna i elektronska oprema uključujući sklopove i sastavne delove, koji nastaju u privredi (industriji, obrtu i slično), zatim elektronski otpad iz domaćinstva, odnosno otpadna električna i elektronska oprema nastala u domaćinstvima ili u proizvodnim i/ili uslužnim delatnostima kada je po vrsti i količini slična EE otpadu iz domaćinstva.
Elektronski i električni otpad ima karakter opasnog otpada i prema Zakonu o upravljanju otpadom (član 50.) ne može se mešati sa drugim vrstama otpada. Zbog toga je potrebno da se EE otpadom veoma pažljivo rukuje i da se njegova reciklaža obavi uz apsolutno poštovanje zakona.

Cilj manipulisanja EE otpadom je uspostavljanje sistema za odvojeno sakupljanje električnog i elektronskog otpada. Potrebno je da bude razvrstan na osnovu kategorija EE otpada radi njegove dalje upotrebe, zbrinjavanja i zaštite životne sredine i zdravlja ljudi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari