Odlomak

1.    Uvod

Porodica Salmonidae obuhvata dobro pokretne i brze ribe sa izduženim, tankim telom. ,,Karakteristično spoljašnje obeležje ovih riba je što iza leđnog peraja prema repu imaju još jedno malo peraje tzv. adipozno peraje, što su vretenastog oblika i što po telu imaju tamne, crvene ili i jedne i druge pege, mada ima i takvih koje su umesto pega prošarane uzduž tela tamnim prugama.

Predstavnici ove porodice (slika 1.) se s pravom smatraju plemenitim ribama iz mnogo razloga. Prvo, retke su i ne žive u bilo kakvoj vodi, već samo u planinskim nezagađenim rekama i jezerima. Po građi tela i spoljašnjosti su prave lepotice.  Pored svih osobina bilo bi nekako normalno da su svrstane u kategoriju mirnih riba.  Međutim, Salmonidae su tipične grabljivice. Potvrda za to je njihov način ishrane i snažna i nazubljena usta. Grabe sve živo u vodi, od ikre i vodenih mekušaca do insekata , njihovih larvi i riblje mlađi, ne štedeći čak ni svoje potomstvo. Surovi uslovi, u kojima Salmonidae žive, stvorili su od njih prave razbojnike planinskih voda“.(Petković i Šerifović,1987) Zapravo,staništa su im planinske reke i potoci, a neke vrste naknadno prodiru i u more. Veliki broj predstavnika ove porodice živi u moru, a mresti se u slatkim vodama usled čega prevaljuju ogromna rastojanja. Najpoznatiji u tome je losos ili morska pastrmka (Salmo salar) koji živi u Atlantskom okeanu i na Pacifiku (pacifički losos). Kada odrastu i postanu spremni za razmnožavanje, lososi kreću sa okeanske pučine ka obali, a zatim uzvodno rekama do mesta gde su se izlegli pre određenog broja godina. Smatra se da čulo mirisa igra presudnu ulogu na sposobnost ovih riba da pronađu mesto svog rođenja. Atlantski losos se može mrestiti nekoliko godina uzastopno, dok pacifički taj put prelazi samo jednom u životu i posle mrešćenja umire. Lososi se popularno nazivaju kraljevi riba, kako zbog svog ukusnog mesa tako i zbog veličanstvenih skokova koje izvode plivajući uzvodno ka mestu razmnožavanja. Postoje podaci da su zabeleženi skokovi lososa dugi i po 3 m. ,,Kod anadromnih salmonidnih riba, primarna metamorfoza se događa tokom nizvodnih migracija. Kod salmonidnih riba postoji i sekundarna metamorfoza,posebno kod mužjaka,koja je po stepenu morfoloških promena izraženija od primarne. Sekundarna metamorfoza se odigrava tokom uzvodnih migracija, pred
period parenja. Tako kod pacifičkog lososa (Oncorhynchus nerka) sekundarnom metamorfozom dolazi do znatnih promena u glavenom skeletu – razrasta rostralni deo lobanje i javlja se ,,kuka“ na simfizi mandibularnih kostiju. Takođe, dolazi do ,,regresivne metamorfoze“, gubljenja morfoloških karakteristika nastalih sekundarnom metamorfozom tokom nizvodnih migracija posle reprodukcije. U narednoj sezoni kod ovih riba ponavlja se ciklus morfoloških promena i njihovog gubljenja.“ (Kalezić i Tomović,2007)

2.    Taksonomski status familije

  • Phylum: Chordata
  • Subphylum: Craniata/Vertebrata
  • Superclassis: Gnathostomata
  • Classis: Osteichthyes
  • Subclassis: Actinopterygii
  • Infraclassiss: Teleostei
  • Superordo: Protacanthopterygii
  • Ordo: Salmoniformes
  • Familia: Salmonidae

Species:

* Salmo trutta fario ( potočna pastrmka)
* Salmo gairdneri ( kalifornijska pastrmka)
* Salmo trutta morpha lacustris ( jezerska pastrmka)
*  Salmo letnica ( ohridska pastrmka)
*  Salmo marmoratus Cuvier ( glavatica)
*  Salmothymus obtusirostris ( mekousna pastrmka)
*  Salvelinus fontinalis (potočna zlatovčica)
*  Salvelinus alpinus ( jezerska zlatovčica)
*  Huhcho hucho ( mladica)
*  Thymallus thymallus (lipljen)
*  Salmo salar (atlanski losos)

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari