Odlomak

Uvod

Sito štampa pojavila se u staroj Kini između X i XIII veka. Kao materijal za pravljenje sita koristila se kineska svila koja je bila gruba i neravnomerno tkana. Japan i druge azijske zemlje usvojile su ovu tehniku i usavršile je zahvaljujući kvalitetnijoj svili, uvođenju blok štampe (otiskivanju) i novih pastoznih boja.
Iz Azije sito štampa se prenela u Zapadnu Evropu krajem XVIII veka, međutim nije se značajno proširila sve dok svilene tkanine nisu postale dostupnije kroz trgovinu sa istokom.
1907. prva patentirana sito štampa
1910. otkrivaju se foto osetljive emulzije
Prva primena u industriji u svetskom ratu za izradu zastava

 

 

 

 

 
Primena sito štampe

Tehnika sito štampe se najčešće primenjuje za izradu raznovrsnih proizvoda u serijama manjih tiraža. Usavršavanjem ovog postupka i gradnjom mašina sa relativno velikim brzinama štampanja, polje primene ove tehnike se značajno proširilo. Sito štampom se može štampati u više boja na različitim oblicima materijala, kako na tabacima tako i iz rolni postavljenih u ravni, cilindričnim oblicima, koničnim, sfernim, ili savijenim. Zbog toga opseg primene ovog postupka skoro da nije ograničen tako da se može štampati na staklenim, plastičnim, tekstilnim, metalnim, drvenim i keramičkim podlogama raznih oblika i namena.
S obzirom na raznovrsne mogućnosti, ova tehnika je našla primenu u mnogim drugim industrijskim granama, naročito pri štampanju gotovih proizvoda. Posebno mesto i značajnu primenu sito štampa zauzima u tekstilnoj industriji. Njom se štampaju različiti tekstilni materijali, a najčešće oni koji imaju ekskluzivnu namenu.
Štampa na materijalima na kojima ne može primeniti bilo koji drugi vid digitalne štampe
Komercijalne aplikacije: posteri, bilbordi, znakovi, zastave, table, reklamne kese, upaljači, hemijske olovke, rokovnici, agende…
Za dekoraciju igračaka, sportskih rekvizita, majica, kozmetičkih bočica, pakovanja, satova, drvenih predmeta, stakla, keramike.
Industrijske aplikacije: skale na električnim i akustičnim uređajima, otpornici, električna i integralna kola, table za automobile, CD, elektronike…

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Grafičko inženjerstvo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari