Odlomak

1. UVOD
Konkurencija, tehnološke promjene i intenzitet tih promjena, odlike su poslovne okoline današnjice, a informacija u elektronskom obliku postaje element bez kojeg se ne može odvijati, a niti planirati bilo koji segment konkurentnog poslovanja. Ova konstatacija potiče na razmišljanje, kako prihvatiti takav oblik informacije, kako ga razvijati i kako njezinim korištenjem ostvariti konkurentnost na turbulentnom, globalnom tržištu. Jednostavno, može se reći, da je informatička tehnologija (IT) pokrenula novi način razmišljanja i ponašanja poslovnih ljudi, te ujedno stvorila novi oblik ekonomske okoline.

Prije početka informacijskog doba, u drugoj polovici 20-tog stoljeća, za potrebe poslovanja, kompanije su prikupljale podatke iz neautomatiziranih izvora, te nisu posjedovale računalne resurse za odgovarajuću analizu podataka. Stoga su, svoje poslovne odluke temeljile uglavnom na intuiciji. Automatizacijom sve više sustava, drastično se povećala količina podataka koja je postala dostupna. Njihovo je prikupljanje ipak bilo nedostatno, zbog pomanjkanja infrastrukture za razmjenu podataka i nekompatibilnosti sustava. Analiza prikupljenih podataka i izrada poslovnih izvještaja ponekad je trajala mjesecima. Na temelju tih izvještaja mogle su se donositi neke dugoročne, strateške odluke, dok su kratkoročne, taktičke odluke i dalje ostale temeljene na intuiciji.
Sustav poslovne inteligencije intenzivno se počinje razvijati kada su poduzeća automatizirala svoje poslovne procese, odnosno implementirala različite transakcijske sustave, koji su se vrlo brzo pokazali kao generatori velikih količina podataka. S tehničke strane, poslovna inteligencija razvijala se kao proces kojim su se ponajprije prikupljali podaci, te pretvarali u upotrebljive informacije. Daljnjim razvojem informatičkih sustava, omogućena je analiza prikupljenih informacija, kako bi ih u konačnici koristili vlasnici tvrtki i menadžment, u procesu odlučivanja. Današnji sustav poslovne inteligencije (engl. Business Intelligence – BI) objedinjava metodologije, tehnologije i platforme za skladištenje podataka (engl. Data Warehousing), procesiranje podataka (engl. On – line Analytical Processing – OLAP) i rudarenje podataka (engl. Data Mining), koje omogućavaju kreiranje korisnih upravljačkih informacija iz podataka o poslovanju.

U skladu s prethodno navedenim, u ovom seminarskom radu biti će ukratko prikazane specifičnosti razvoja sustava poslovne inteligencije, te istaknuta važnost tog sustava u suvremenom poslovanju.
1.1. Predmet istraživanja, svrha i cilj rada
Predmet istraživanja ovog rada je sustav poslovne inteligencije. Koncept sustava poslovne inteligencije podrazumijeva transformaciju mnoštva fragmentiranih djelića znanja (podataka) u informacije i njihovo pročišćavanje analitičkim tehnikama u znanje ili mudrost izbora prave poslovne odluke u pravom trenutku, a sažet prikaz navedenog, na osnovi analize i deskripcije, predstavlja svrhu ovog rada. Koncept poslovne inteligencije sadrži mnogobrojne tehnike, alate, ciljeve, itd., te u znanstvenoj i stručnoj literaturi postoji niz pojmova vezanih za razvoj poslovne inteligencije, stoga su u nastavku (Tablica 1.) definirani osnovni pojmovi i kratice koje će se koristiti u ovom radu. Definicije su preuzete iz postojeće literature.
Tablica 1.: Ključni pojmovi u kontekstu poslovne inteligencije
POJAM ZNAČENJE
Business Intelligence – BI (poslovna inteligencija) Skup metodologija i softverskih alata koji omogućavaju korištenje podataka iz skladišta podataka i njihovo pretvaranje u informaciju potrebnu za donošenje poslovnih odluka.
Data Warehouse (skladište podataka) Glavni repozitorij organizacijskih povijesnih podataka. Kopija transakcijskih podataka optimiziranih za potrebe izvješćivanja i analize poslovanja, bilo da je riječ o internim bilo o eksternim podatcima.
Data Mart Dio skladišta podataka, najčešće usredotočen na specifično područje poslovanja.
Data Mining
(rudarenje podataka) Zasebna disciplina unutar poslovne inteligencije, namijenjena prepoznavanju određenih uzoraka ponašanja u podatcima. Uglavnom se zasnivana naprednim matematičkim / statističkim algoritmima.
ETL Akronim za Extract – Transform – Load (ili ponekad ELT) procese. Riječ je o procesima prebacivanja i preobrazbe podataka iz izvorišnih sustava u skladište podataka.
OLAP Akronim za Online Analytical Processing. Koncept analize podataka zasnovan na multidimenzionalnoj podatkovnoj strukturi, s ciljem vrlo brzoga dohvata podataka. Srce toga koncepta je OLAP kocka; sastoji se od dimenzija i mjera koje korisnik može stavljati u proizvoljan odnos tijekom analize.
IT Akronim za informacijsku tehnologiju – razvoj, istraživanje, provedba, dizajn i upravljanje informacijskim sustavima, posebice programskom opremom (softver) i računalnom sklopovnom podrškom (hardver).

Izvor: osobna izrada prema korištenoj postojećoj literaturi
Cilj seminarskog rada je istražiti specifičnosti razvoja sustava poslovne inteligencije i njegovih komponenti, odnosno istražiti mogućnosti postojećih metodologija, alata i tehnika navedenog sustava, u cilju što efikasnijeg poslovnog odlučivanja. Osnova razumijevanja sustava poslovne inteligencije je sposobnost razlikovanja gradivnih elemenata znanja ili inteligencije. Znanje nastaje oplemenjivanjem niza informacija, kao što i informacija nastaje oplemenjivanjem i transformiranjem niza fragmentiranih podataka.
Osnovna hipoteza rada je da su sustavi poslovne inteligencije specifični i složeni, suvremeni informacijski sustavi koji zahtijevaju cjelovit, standardiziran pristup i metodologiju razvoja koju je poželjno prilagođavati posebnostima poslovanja i procesima konkretne organizacije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari