Odlomak

1. UVODNA RAZMATRANJA

Sport i fizička aktivnost imaju važnu ulogu u svim područjima ljudskog života. Fizička aktivnost pozitivno utiče na usvajanje zdravog načina života, unapređuje zdravlje i kvalitet života. Sport je danas “medij” kojim se šire poruke mira, jednakosti i prijateljstva među ljudima. Redovna fizička aktivnost jedan je od ključnih faktora za zdrav život. Nemoguće je nabrojati sve pozitivne aspekte fizičke aktivnosti, no bez sumnje neke od njih su: unapređenje zdravlja i kvaliteta života, produžuje očekivano trajanje života i smanjuje rizik za hronično nezaraznih bolesti kao što su bolesti srca i krvnih sudova, šećerna bolest, maligne bolesti i sl.
Pozitivni aspekti redovne fizičke aktivnosti uočavaju se kod fizičkog i mentalnog zdravlja, kao i psihosocijalnog razvoja. Nikada nije prerano da se započne s usvajanjem zdravih navika i edukacijom o važnosti fizičke aktivnosti: studije pokazuju da većina dece koja se bave sportom i fizički su aktivna u detinjstvu, zadrže takve navike i kasnije kad odrastu. Sport ima pozitivan učinak na razvoj osobenosti – deca koja se od malena bave nekom sportskom aktivnošću, već u ranoj životnoj dobi razvijaju radne navike i samodisciplinu.
Što se tiče TV emisija koja se bavi zdravljem i zdravim životom, njima se, prije svega, želi preventivno i edukativno djelovati u cilju održavanja zdravlja, uklanjanja mogućih uzroka bolesti, rane dijagnostike, efikasnog liječenja te ublažavanja posljedica bolesti. Obzirom da su naše životne navike, stvar našeg odabira, osviještenosti i informisanosti, u tv emisijama želi se ukazati na moguće štetne posljedice našeg ponašanja i što je još važnije promovisati drugačiji stil života – zdrav život.
Pozitivne aspekte bavljenja određenim vidom fizičke aktivnosti i njegovanja zdravog načina života prepoznao je cijeli svijet. Zdravi stilovi života i njihov značaj su veoma zastupljeni na stranim kanalima i njihovima emisijama a kakvo je stanje kod nas u Crnoj Gori vidjećemo u nastavku rada.
2. TEORIJSKI OKVIR RADA

2.1 Definicija osnovnih pojmova
Zdravlje predstavlja složen dinamički fenomen koji se može definisati na više načina- kao nedostatak bolesti, nedostatak nesposobnosti i poremećene funkcije, rezultat harmoničnih odnosa sa okolinom, stanje ravnoteže na svim nivoima, produkt odgovornog i zdravog načina života, uslov ili neophodnost za obavljanje svakodnevnog života i potencijal za samoostvarenje. Mnoge opd definicja zdravlja imaju osim medicinske i filozofsku, psihološku, socijalnu i ekonomsku dimenziju.
Rekreaciju (lat. re-creatio – okrepljenje, osveženje; razonoda, zabava; ponovno stvaranje) definišemo kao delatnost koja se odvija u slobodno vreme, po slobodnom izboru, uz dobrovoljno učešće, a sve u cilju odmora, osveženja, zabave i zadovoljenja potrebe za kretanjem, igrom i druženjem (Mitić, 2001).
U fitnesu se danas javljaju novi programi vežbanja, koji se poslednjih godina jednim imenom nazivaju „grupni vođeni programi“. Pod tim imenom podrazumevaju se programi vežbanja različiti po svom sadržaju, nameni, upotrebi rekvizita i sprava, ali isti po aerobnom režimu rada i grupnom vođenju treninga, uz zvuke muzike. Najčešće se praktikuju sledeći oblici vežbanja: step aerobik, aqua aerobik, body sculpting ili body styling, body pump, kick boxing, tae-bo, spining, latino, funky, hip-hop, salsa, afro, etno aerobik; jazzersize; low impact i dr. Za sve ove programe, možemo kod nas još uvek koristiti termin aerobik ili fitnes programi. (Stojiljković, S. i sar., 2005).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

  • 25 stranica
  • Istraživanja u fizičkoj kulturi -
  • Školska godina: -
  • Seminarski radovi, Skripte, Sport
  • Crna Gora,  Nikšić,  UNIVERZITET CRNE GORE - Fakultt za sport i fizičko vaspitanje u Nikšiću   Univerzitet Crne Gore

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari