Odlomak

Banka je preduzeće koje posluje tuđim novcem, da bi na njemu zaradila transformiše ga u kredite, i u tom poslu izlaže se specifičnim rizicima. Osnovni ciljevi poslovanja banke su da bude likvidna i da bude profitabilna. Banka je preduzeće koje se, kao i sva druga preduzeća, osniva sa ciljem da iz svog poslovanja ostvari profit i da iz tog profita isplati svojim vlasnicima što veće dividende. Shodno tome, vlasnici banke ulažu svoja sredstva u kapital banke sa ciljem da se ti ulozi oplode i da donesu što veći prinos.
Banke se skoro po pravilu osnivaju kao akcionarska društva, a zbog posebne uloge koju imaju u privredi, za njihovo osnivanje je uvijek potrebna i saglasnost državne institucije koja je zadužena za regulaciju i nadzor nad poslovanjem banaka. Osnovni poslovi kojima se bave banke su depozitni poslovi (primanje svih vrsta novčanih uloga, tj. depozita), kreditni poslovi (davanje i uzimanje kredita), mjenjački poslovi, emisioni poslovi (izdavanje hartija od vrijednosti i novčanih kartica), depo-poslovi (čuvanje tuđih sredstava i hartija od vrijednosti), poslovi sa efektima (kupovina i prodaja hartija od vrijednosti), poslovi izdavanje jemstava i poslovi platnog prometa. Depozitni poslovi i poslovi platnog prometa povezani su sa plaćanjem kupca sa svog računa kod jedne banke na račun prodavca kod druge banke. Kreditni poslovi povezani su sa potrebama kupaca da pozajme sredstva od banke da bi platili za robu ili usluge koje su im potrebne.
Bankarski sistem obezbeđuje mjesto za deponovanje novca i za uzimanje novca u zajam u toku uobičajenog odvijanja poslovanja. Banke stvaraju prihode od prodaje svoje robe i usluga baš kao što i preduzeća iz drugih djelatnosti stvaraju prihode od prodaje svojih. Pošto banke ne prodaju opipljivu robu, prihodi se stvaraju na drugačiji način nego u drugim djelatnostima. Banka pozajmljuje novac licima koje zovemo zajmoprimci. Taj novac mora da se vrati banci sa kamatom. Kamata može da se smatra zaradom na pozajmljeni novac. Kao i sa svakom drugom robom i sa novcem su povezani određeni troškovi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari