Odlomak

UVOD
Razvojem ljudske civilizacije na Planeti Zemlji, porastom populacije, a posebno ubrzanim tehnološkim i tehničkim razvojem, dolazi do povećanja negativnih uticaja na životnu sredinu, koji se manifestuju kroz porast broja izvora zagađenja. Najznačajniji izvori zagađenja životne sredine predstavljaju razna hemijska sredstva, odpadi industrijskih postrojenja, kako čvrsti, tako i otpadne vode i gasovi, sredstva koja se koriste u poljoprivredi i teški metali. Većina teških metala (Cd, Pb, Ni, As, Cr, Hg…) spadaju u štetne i opasne materije koje osim što zagađuju životnu sredinu, djeluju veoma toksično u većim koncetracijama, kako na biljke i životinje, tako i na čovjeka. Zbog toga se u poslednjih 20 godina razvila i javna svijest o potrebi zaštite životne sredine od uticaja štetnih materija uopšte, a posebno od teških metala, jer je njihova koncetracija, kako u zemljištu, tako i u ostalim dijelovima, prije svega vodi, svakog dana sve veća.

U svijetu se danas, zahvaljujući industrijskom razvoju, u životnu sredinu raznim putevima ispušta velika količina štetnih materija među kojima veliki udio imaju i teški metali. Kao posljedica njihovog nagomilavanja u biosferi ljudi i životinje ih unose u organizam, što dovodi do pojave raznih bolesti. S obzirom da teški metali predstavljaju potencijalni rizik u proizvodnji kvalitetne hrane, u svijetu i kod nas, su sprovedena brojna istraživanja u cilju određivanja njihovog sadržaja, distribucije i mobilnosti u obradivim zemljištima.
Teški metali se odlikuju različitim hemijskim, fizičkim i fiziološkim dejstvom. Neki od njih su neophodni za žive organizme, a to su: cink, željezo, molibden, mangan, kobalt i selen.

Pojam teški metali obuhvaća metale čija je gustoća veća od 5g/cm3. Čitav niz ovih metala je u vidu elemenata u tragu neophodan -esencijalan za mnogobrojne funkcije u ljudskom organizmu, a njihov manjak dovodi do pojave ozbiljnih simptoma nedostatka.

POJAM I VAŽNOST TEŠKIH METALA

U teške metale ili toksične, se ubrajaju metali čija je gustina atoma veća od 5 g cm3. U toksične metale se ubrajaju oni metali koji nisu biogeni i djeluju isključivo toksično kao što su: kadmijum, olovo, živa, arsen, talijum i uranijum.

Teški metali imaju višestruku važnost: predstavljaju značajnu sirovinu za brojne industijske grane, neki od njih su neophodni za žive ogranizme, mogu da djeluju povoljno na produktivnost poljoprivrede i većina od njih je često značajan zagađivač životne sredine.
Teški metali se odlikuju različitim hemijskim, fizičkim i fiziološkim dejstvom.
Neki od njih su neophodni za žive ogranizme, to su: cink željezo, molibden, mangan, kobalt i selen.

Toksični metali se ubrajaju u veoma opasne zagađivače i predstavljaju veliku opasnost za sve žive ogranizme, ljude životinje i biljke.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari