Odlomak

Uvod

U toku realizacije kriminalističke obrade, organi unutrašnjih poslova primenom naučnih i praktičnih metoda kriminalistike radi obezbeđenja dokaza pronalaze materijalne tragove koji su u vezi sa krivičnim delom i učiniocem. Materijalni tragovi se mogu pronaći u na samom licu mesta, na učiniocu, žrtvi ili predmetu, sredstvu izvršenja, bližoj ili daljoj okolini, zavisi od vrste krivičnog dela, načina, sredstava, mesta i vremena izvršenja kao i od ponašanja i delovanja učinioca pre krivičnog dela, za vreme i nakon njegovog izvršenja. Praksa potvrđuje da bez obzira na to što učinioci vode računa da neostave tragove ili da ih uklone, mala je verovatnoća da u potpunosti to uspešno urade, pa se na licu mesta mogu pronaći raznovrsni materijalni tragovi i upravo primenom kriminalističko-fizičkih i hemijskih metoda, pomoću kojih se razjašnjavaju i dokazuju mnoga krivična dela. Materijalne tragove, zajedničkim radom pronalaze kriminalistički tehničar, odgovarajući veštak i operativni radnik a primenom odgovarajućih metoda fizičke i hemijske kriminalistike procenjuju njihov operativni značaj.

Materijalni dokazi mogu biti: predmeti i tragovi.

’’U kriminalističkom smislu tragovi su vidljive ili nevidljive promene koje je fizičkom radnjom proizveo čovek, životinja ili kakva stvar prilikom vršenja, ili u vezi sa vršenjem krivičnog dela.’’

Tragovi u kriminalističkom smislu su uvek u vezi sa ljudskom radnjom, odnosno propuštanjem radnje u koliko je postojala obaveza za njeno preduzimanje, bez obzira na to da li potiču od čoveka, životinje, predmeta, mašine i dr.Ove promene mogu biti vidljive ili nevidljive, a mogu se naći na mestu krivičnog dela, na učiniocu ili žrtvi (tragovi krvi, stopala, sperme, prašine, vlasi kose, barutnih gasova, tragovi blata, tragovi borbe) i na predmetima koji su u vezi sa krivičnim delom (tragovi papilarnih linija, boje, alata). U krivičnom postupku tragovi predstavljaju materijalne dokaze kojima se uputpunjuje subjektivna slika datih iskaza i objektivizira njihova vrednost. Postoje razne vrste tragova od kojih je najrasprosranjenija podela na tragove ljudskog, životinjskog, i biološkog porekla, tragovi predmeta, tragove dejstva sile i mikrotragove. Tragovi usana, zuba, noktiju prema ovoj klasifikaciji spadaju u tragove ljudskog porekla. Tragovi ljudskog porekla u kriminalističko-tehničkoj obradi imaju poseban značaj, jer neki od njih direktno upućuju na identitet učinioca (npr. Tragovi papilarnih linija) a drugi to čine samo idirektno (npr. Utvrđivanje iz čijeg je oružija pucano ne potvrđuje identifikaciju osobe koja je pucala).

Radi lakšeg praćenja ove problematike tragovi ljudskog porekla podeljeni su na više pod grupa:

• Tragovi stopala
• Tragovi papilarnih linija
• Tragovi ruku
• Tragovi krvi
• Tragovi ljudskih izlučevina
• Tragovi zuba
• Tragovi usana
• Tragovi noktiju
1.Tragovi papilarnih linija

Imajući u vidu da izvršilac krivičnog dela najčešće koristi ruke u vršenju krivičnog dela,tragovi papilarnih linija mogu da budu prisutni kod mnogih krivičnih dela,što je posebno karakteristično za imovinska krivična dela,ali mogu da budu prisutni I na licu mesta izvršenja krvnih i seksualnih delikata i nekih drugih krivičnih dela,a mogu se naći na dokumentaciji I drugim odgovarajućim mestimakod krivičnog dela privrednog kriminaliteta.

Jedna od važnih osobina papilarnih linija je njihova sposobnost da prilikom dodira sa predmetima,ostavljaju na tim predmetima svoje slike-tragove. Ti tragovi ostaju ili usled toga što je dotaknuti predmet plastičan ili usled toga što je papilarna linija linija obojena ili usled toga što je su papilarne linije vlažne od znoja. S obzirom na način njihovog nastanaka i na njihovu prirodu,sve tragove papilarnih linija delimo na:

• Vidljive,koji mogu biti:

1. Obojeni(površinski)koji ostaju ako su papilarne linije bile obojene krvlju,masnoćom ili slično.
2. Reljefni -Tragovi koji imaju jasno izražene sve tri dimenzije. Za nastanak ovakvih tragova nužno je ostvarenje dva uslova:
 Neophodno je da postoji meka podloga na kojoj trag može da ostane.
 Postojanje pritiska tj. Sile dovoljne da svojim dejstvom ostavi trag na podlozi.
Papilarne linije imaju fini reljef koji se može utisnuti u meku podlogu i u tom slučaju tragovi papilarnih linija javljaju se u obliku reljefa. Ovakvi tragovi mogu se naći na različitim podlogama kao što su: git, glina, čokolada parafinske sveće itd. Lako su uočljivi ali se isto tako lako mogu i uništiti

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari