Odlomak

1. UVOD
Tema kojom se bavi ovaj seminarski rad je grad Dublin. Dublin je glavni te ujedno najveći grad Republike Irske. Nalazi se na istočnoj obali Irskog otoka uz široku dolinu rijeke Liffey, tri kilometra od točke u kojoj se ona ulijeva u Irsko more. Dublin je zanimljivo i životopisno mjesto koje uvodi u Irsku. Otkada je Irska napokon ostvarila neovisnost godine 1921., Dublin dobiva novu ulogu kao glavni grad ove države. Unatoč tome što je jedan od najmanjih glavnih gradova Europske Unije, on se svake godine sve više razvija u ekonomskom, političkom, kulturnom i turističkom smislu te ima jednu od najvećih stopa rasta među glavnim gradovima Europe. Promišljenim planiranjem i uspostavljanjem industrijskih parkova po čitavoj državi te velikim ulaganjima u infrastrukturu spriječena je daljna koncentracija pučanstva i gospodarskih djelatnosti u Dablinu (Natek i Natek, 2003).
Grad prepun znamenitosti i zanimljivih detalja, ponosi se dojmljivom arhitekturom iz razdoblja vladavine kralja Georga. Dublin obiluje privlačnim perivojima i širokim ulicama, ali je i ulaz u ruralnu Irsku – vrata krajolika koji oduzimaju dah. On nije poput mnogih metropola golem i rasprostranjen, već kompaktan grad lak za razgledavanje. Najveći dio znamenitosti se mogu vidjeti ako se pješice uputi u razgledavanje. Smještaj u gradu je obilan i raznolik, počevši od jeftinih hostela do elegantnih hotela s pet zvjezdica.
U seminarskom radu grad sam podijelila na dva dijela kako bih opisala njegove znamenitosti i atrakcije, a to su sjeverno i južno od rijeke Liffey. Prema brošuri turističke zajednice grada Dublina najviše turista koji posjećuju Dublin su iz kontinentalne Europe, zatim Velike Britanije te Sjeverne Amerike. Više od 50% turista dolaze na odmor iz razonode, te u posjet prijateljima i obitelji (http://www.failteireland.ie/ ).
2. PRIRODNO- GEOGRAFSKA OBILJEŽJA TURIZMA

2.1. Geografski položaj Dublina
Dublin se nalazi na ušću rijeke Liffey i obuhvaća površinu od oko 115 km2 . Na jugu je omeđen planinom Wicklow, a na istoku Atlantskim oceanom. Na sjeveru i zapadu grada se nalaze opsežne poljoprivredne površine. Obala je široka i polukružnog oblika, omogućuje otvorene vidike. Ima relativno plitak zaljev koji nikada nije postao potpuno industrijaliziran poput mnogih luka u velikim gradovima. Rijeka Liffey se ulijeva u zaljev kraj dublinske luke Dun Laoghaire. Uz veliku ekspanziju u posljednjih nekoliko godina, kvaliteta vode u zaljevu je značajno smanjena (http://www.macalester.edu).

2.2. Klimatska obilježja
Dublin ima umjerenu klimu, a razlog zbog čega ima tu klimu je utjecaj Atlantskog oceana i naročito golfske struje. To je jaka morska struja koja se kreće u smjeru kazaljke na satu oko Atlantika te donosi toplu vodu do zapada Europe sa Kariba. Ljeta su svježa, a zime blage, s malo snijega, osim u planinama gdje ga ima više (Bateman and Egan, 2003). Prosječna maksimalna temperatura u siječnju je oko 8°C, dok je prosječna maksimalna srpanjska temperatura oko 20° C. U prosjeku su najsunčaniji mjeseci svibanj i lipanj, dok je najkišniji prosinac sa oko 73 mm kiše. Međutim, kiša je ravnomjerno raspoređena tijekom cijele godine. Dublin bilježi najmanji iznos oborina u Irskoj, s prosječnim godišnjim padalinama u gradu od oko 695 mm. Glavna oborina zimi je kiša, međutim i snijeg se zna pojaviti između studenog i ožujka (http://wn.com/s/dublincity/index2.html).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari