Odlomak

Uvod

Turistička misao, koja se razvijala vekovima, nudila je brojne teorije u svom nastanku i  evolutivno napredovala. Nastojali smo da sistematizujemo razvoj turističke misli od njene apsolutne pripadnosti ekonomskoj teoriji do savremenih sagledavanja njenih raznovrsnih segmenata. Istovremeno, na putu evolucije, ona se razvijala potpomognuta i potvrđena brojnim turističkim istraživanjima koja su neraskidivo povezana i koja omogućavaju progres.
Svrha rada jeste ukazati na osnovne razvoja teorijske misli u turizmu i teorijskih istraživanja. Cilj je sistematizovati do sada poznate teorije, predočiti istorijski razvoj teorije turizma i ukazati na metode  i značaj turističkih istraživanja, kao i načina na koja se ona mogu implementirati u turističkoj praksi.
Pri izradi seminarskog rada korišćene su metode: metoda anlize i sinteze, metoda indukcije i dedukcije, kao i metode komparacije i deskripcije.
Rad se sastoji iz dva poglavlja. U prvom poglavlju nastojali smo da definišemo sam pojam istraživanja povezujući ga sa turističkim istraživanjima i njihovim specifičnim formama. Drugi deo rada sastoji se iz podpoglavlja koja se tiču turističkih teorija – govorili smo o procesu nastanka turističke misli i njenog postupnog razvitka sve do savremenih teorija XXI veka.

1.1. Pojam istraživanja

Istraživanja predstavljaju sistematizovana i intenzivna proučavanja usmerena ka naučnom saznanju određenih predmeta, stvari i pojava. Koristeći se objektivnošću naučnog principa ona predstavljaju preduslov za razvijanje naših saznanja o predmetima, tehnologijama i njihovim daljim razvojnim mogućnostima. Istraživanja, u svojoj osnovi, moraju biti planska, sistemska i kritična, čak i prema svojim saznanjima, u cilju otkrivanja novih znanja koja će iskoristiti za rešavanje brojnih problema na makro i mikro nivou. Istovremeno, istraživanja omogućavaju razvoj novih proizvoda i usluga, poslovni proces, kao i njihovo poboljšanje. Istraživanje nužno prethodi razvoju, zato su oni nužno povezani.
Istraživanje u turizmu se definiše kao ,,sistemsko naučno proučavanje pojava, procesa, faktora, tehnologija i odnosa u turizmu, što predstavlja jednu od temeljnih funkcija u makroekonomskom i mezoekonomskom upravljanju u delatnosti turizma. To je stvaralačka aktivnost putem koje se primenom naučnih metoda stiču nove spoznaje i stvaralačke koristi i nadograđuje se postojeće znanje za nove primere, inovacije, proizvode i procese.”
Sam pojam istraživanja, u nauci, moguce je razgraničiti na dve sfere tj.dva aspekta samog pojma:
1.Fundamentalna;
2.Primenjena i razvojna istraživanja.
Fundamentalna istraživanja su eksperimentalna ili teorijska i njihova svrha je proširenje znanja o predmetima, kao i dobijanje novih podataka. Ona nikad nisu kratkotrajna, niti je omogućena brza primena na komercijalnoj osnovi. Njene koristi su značajne na duži vremenski period i to posebno u industriji.
Primenjena istraživanja, sa druge strane usmerena su na određeni praktični problem, cilj i sl. Njihova sfera upotrebe je komercijalna. Razvojna istraživanja se definišu u ovoj sferi i predstavljaju rezultate primenjenih istraživanja u korisne segmente – novi materjali, novi proizvodi ili usluge. Druga sfera razvojnog istraživanja jeste istraživanje na nivou preduzeća ili kompanije. Osnovni zadatak ovakvog istraživanja je: razvoj proizvoda i usluga, njihovo poboljšanje i razvijanje novih tehnoloških procesa.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari