Odlomak

1.UVOD

O izvoru pojma logistike u naučnoj i stručnoj literaturi postoje različita objašnjenja koja su ispravna s obzirom da je logistika višeznačan pojam.
Logistika se počela upotrebljavati od 1670. godine, zabilježena je u vojnim dokumentima Ludwiga XIV1. Pojam logistika obuhvata opskrbljivanje vojnih jedinica potrebnim materijalnim sredstvima i transportna podrška u premještanju jedinica, naoružanja i opreme s položaja na položaj. Oslanjajući se na taj izvor, neki autori tvrde da je pojam logistika nastao od francuske riječi ”loger”, koja znači stanovati, noćiti pod vedrim nebom, smjestiti se i sl.
Izraz logistika potiče iz vojnog područja u gospodarsko-naučnu literaturu, pa je tek 1961.godine izdana prva knjiga iz područja poslovne logistike. Nakon toga se u drugoj polovini 20. stoljeća logistika veoma brzo priznala kao nauka i kao aktivnost u civilnom području, i to u mnogo širem značenju, posebno kao interdisciplinarna i multidisciplinarna nauka koja se primjenjuje i proučava u svim ljudskim aktivnostima.
Francuska riječ ”loger može” se prevesti i kao praviti četvrtine, a u nauci o logici logistika se djelimično koristi kao sinonim za matematičku i simboličku logiku.
Izraz logistika je ispravniji i naučno zasnovaniji, ako se korijen tog pojma potraži u grčkim riječima logo (zamisliv), logik (proračunan, logički misleći),  i logistikos kao vještine, iskustva i znanja u procjenjivanju i prosuđivanju svih relativnih elemenata u prostoru i vremenu potrebnih u rješavanju strateških i taktičkih zadataka u svim sferama ljudske aktivnosti. Logistika se kao aktivnost u početnim fazama razvitka oslanjala na vještinu i iskustvo, koji su u kasnijim fazama svoje mjesto ustupili nauci, zakonitostima i teorijama.
Kao nauka o upravljanju potječe iz SAD-a, te je postepeno preuzimaju sva razvijenija gospodarstva. Danas, kako u praktičnom, tako i u naučnom radu, preovladava shvaćanje logistike kao pojma vezanog uz područje toka sredstava i pripadajućeg toka informacija. Logistiku prate složeno planiranje, upravljanje, oblikovanje odgovarajućeg robnog i informacijskog sistema, kao i uređenje pratećih sistema, postupaka i procesa.

 

 

 

2. DEFINICIJA LOGISTIKE

U literaturi se susreću mnoge definicije logistike iako ne postoje neke razlike u njihovom definisanju. U nastavku su navedene neke definicije:
Def. Prof. Pfohl jedan od najpoznatijih teoretičara logistike u svijetu: „Logistika obuvata sve djelatnosti kojima se planira, upravlja, ostvaruje i kontrolira prostorno – vremenska transformacija dobara i sve transformacije u vezi sa količinom, vrstom, i svojstvom dobara, rukovanja dobara, kao i logističkim određivanjem dobara. Zajedničkim djelovanjem tih djelatnosti pokreću se i tokovi dobara koji po mogućnosti učinkovito povezuju tačku isporuke i tačku primanja. Učinkovito povezivanje tačaka isporuke s tačkama primanja znači da logistika treba osigurati i da je tačka primanja opskrbljena od tačke isporuke pravim proizvodima i/ili uslugama (u količini,vrsti,kvalitetu…) u ispravnom i primjerenom stanju  u pravo vrijeme na pravom mjestu, a sve to uz minimalne troškove.“
„Logistika je proces planiranja, ostvarivanja i kontrole učinkovitih troškova efektivnih tokova i skladištenja sirovina, poluproizvoda i gotovih proizvoda i time povezanih informacija od tačke isporuke do tačke primanja, primjereno zahtjevima kupca.“ (Američko logističko društvo)
„Logistika je organizacija, planiranje,provedba i kontrola tokova dobara od razvitka i od kupovine preko proizvodnje i distribucije do krajnjeg kupca sa ciljem da uz minimalne troškove i uz minimalno trošenje kapitala, zadovolji zahtjeve tržišta.“ (Evropske matične organizacije nacionalnih logističkih društava)Međunarodno udruženje logističara (SOLE) definiše logistiku u nešto užem smislu sa stanovišta inžinjerske primjene: “Vještina i nauka upravljanja, inžinjerske uprave i tehničke aktivnosti koje se odnose na tehničke zahtjeve, projektovanje i razvoj, snadbijevanje i obezbjeđivanje resursa za održavanje tehničkih materijalnih sredstava, sa ciljem da se pruži efikasna podrška planovima i operacijama.”
U smislu šireg značenja ovog pojma, mogu se navesti sljedeće definicije:
„Logistika je strategijski proces kojim preduzeće organizuje i podržava svoju aktivnost.“„Logistika je upravljanje svim aktivnostima koje doprinose cirkulaciji proizvoda i koordinaciji ponude i potražnje.“

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Grafički dizajn

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari