Odlomak

I. UVOD

Predmet i cilj pristupnog rada:
Predmet pristupnog rada je značaj željezničkog teretnog prometa kao dijela željezničkog prometnog sustava općenito, njegov značaj za ekonomiju i gospodarstvo Slavonskog Broda, posebno kroz očekivanja u sklopu projekta lučkog područja  Slavonski Brod, uvjetovanog zemljopisnim položajem grada i postojećom željezničkom infrastrukturom „…čine je svi objekti i uređaji stalno fiksirani za određeno mjesto koji služe proizvodnji prometnih usluga te reguliranju i sigurnosti željezničkog prometa.“ .
Cilj nam je ukazati na važnost željezničkog teretnog prometnog sustava koji bi u interakciji s ostalim prometnim sustavima i gospodarskim granama postigao veliki sinergijski učinak   (sinergija – ekon. komplementarnost aktivnosti čiji je učinak veći od zbroja dijelova)
za grad Slavonski Brod, ali i njegovo uže i šire okruženje.

Izvori podataka i metoda prikupljanja
Pri izradi pristupnog rada koristile smo podatke iz stručne literature, sa službenih web stranica tvrtki koje se bave željezničkim robnim prijevozom, relevantnih stranica Republike Hrvatske i Europske unije te iz podataka prikupljenih na terenu u tvrtkama: AGIT d.o.o. Agencija za integralni transport, Regionalni centar Slavonija – Poslovnica Slavonski Brod  i HŽ – Cargo d.o.o.  Poslovnica Slavonski Brod .

Sadržaj i struktura rada
Pristupni rad je koncipiran u tri cjeline.
U prvoj govorimo o značaju i ulozi željezničkog teretnog transporta općenito, o njegovom stanju u Republici Hrvatskoj te o važnosti i ulozi Slavonskog Broda za razvoj željezničkog teretnog transporta. Druga cjelina je rezultat terenskog istraživanja kojim smo prikupile podatke o kontejnerskom terminalu i logističkom centru u sklopu projekta Luka Brod. Ovdje je važno pojasniti termine kontejner, kontejnerizacija, terminal, intermodalnost.
Kontejneri su posebne naprave, prenosivi spremnici, pokretni transportni sanduci konstruirani za brz, siguran utovar i prekrcaj, s jednog na drugo prijevozno sredstvo, posebno otporni na vremenske prilike, izrađeni od postojanih materijala, zapremine od najmanje 1m3.
Kontejnerizacija je suvremena transportna tehnologija, koja nakon paketizacije i paletizacije doživljava veliku afirmaciju u suvremenom svijetu. Predstavlja skup povezanih sredstava za rad i tehnoloških postupaka za automatizirano manipuliranje i transport okrupljenim jednicama tereta gdje se pokušava spojiti sirovinska baza s potrošačima.

„Terminal je mjesto na kraju transportnog puta za prijelaz i prihvat putnika ili robe i rukovanje teretom i njegovom dostavom. To su ponajprije prometna čvorišta opremljena specijaliziranim prekrcajnim sredstvima i uređajima za primjenu odgovarajućih tehnologija prekrcaja. Komponente koje čine tipičan kontejnerski terminal jesu: pristan, obalne kontejnerske dizalice, parkirališna površina, skladište za punjenje kontejnera, skladište otpreme, skladišna prekrcajna mehanizacija, radionica za popravak i inspekciju kontejnera, prostor za ulaz na terminal s operativnom zgradom i dr. Budući da kontejnerizacija podrazumijeva intermodalnost, kontejnerski terminal mora biti smješten na način koji će omogućiti brzi prilaz na cestovne i željezničke prometnice.“
„Intermodalni prijevoz je prijevoz tereta kombiniranjem najmanje dviju vrsta prijevoza bez pretovara utovarenog tereta u lancu, gdje se veći dio prometa odvija željeznicom, unutarnjim vodenim putovima, a početni i završni cestovni dio puta je što je moguće kraći.“
„Intermodalna prijevozna jedinica je kontejner, izmjenjivi sanduk, prikolica, poluprikolica, s vučnim vozilom ili bez njega, i teretni automobil te vagon namijenjeni intermodalnom prijevozu“

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Saobraćaj

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari