Odlomak

UVOD

U seminarskom radu će biti navedene web tehnologije koje su neizostavne pri kreiranju web stranica. Te tehnologije su:
• HTML – Poznavanje HTML, XHTML jezika je neophodno u web dizajnu i predstavlja nešto od čega se kreće. Iako se HTML smatra kao jednom od najlakših web tehnologija, ona i dalje predstavlja neizostavni elemenat u web dizajnu.
• CSS – Mogućnost da predstavite dizajn koristeći CSS će smanjiti veličinu fajlova i vrijeme učitavanja i poboljšati rangiranje na pretraživačima. Mogućnost da se kereira CSS do nivoa gdje će na svim browserima stranice biti kompatibilne, je veoma cijenjeno znanje i svakako će se cijeniti u ovom poslu.
• Flash – Animacije i animirani sadržaj su veoma popularni na Internetu gdje se u centar pažnje u poslednje vrijeme stavlja 3D i interakcija sa korisnikom. Posjedovanje vještine da se napravi dobra animacija koji će kod korisnika izazvati ‘wow’ efekat će svakako biti korisna. Animacije i video su jedan od najboljih načina da se privuče pažnja korisnika.
• SEO – Search Engine Optimisation je osnova web dizajna. Sa jakom SEO kampanjom, sajtovi se izlažu ciljnoj publici i pretiču svoju konkurenciju koji nemaju dobro optimizovan sajt. Potpuno je beskorisno da se kreira odlično dizajniran sajt sa najnovijim tehnologijama, ako niko ne može da ga pronađe. Ako imate sajt koji ima namjenu da prodaje, reklamira i promoviše, brzo se može zaključiti kolika je važnost SEO optimizacije.
• PHP – PHP se smatra za prvi izbor server skriptnih jezika na Internetu. Otvoren kod PHP jezika se pokazao odlično u celoj PHP zajednici od kog svi imaju koristi. PHP je široko korišten na Internetu, od najjednostavnijih funkcija, do potpuno dinamičkih sajtova i postavljanje templejt fajlova kroz objektno orijentisanu aplikaciju i okruženje.
• MYSQL – Open source tehnologije potpuno dominiraju webom. Web dizajneri svih nivoa mogu da koriste MySQL tehnologiju u kreiranju web sajtova i aplikacija.

1. WEB – SAJT

Web-sajt ili web-stranica (eng. Website, web site), jeste skup povezanih web-stranica tipično serviranih s jedne web-domene. Web-sajt je smješten (hostovan) na najmanje jednom web-serveru, dostupan preko mreže poput interneta ili privatne LAN-mreže preko internetske adrese poznate kao URL. Svi javno dostupni web-sajtovi kolektivno čine World Wide Web.
Web-stranica je dokument, obično napisan u običnom tekstu prošaran instrukcijama formatiranja od Hypertext Markup Languagea (HTML, XHTML). Web-stranica može uključiti elemente iz drugih sajtova s odgovarajućim HTML kodovima.
Web-stranicama se pristupa i transportiraju se sa Hypertext Transfer Protocolom (HTTP), koji može opcionalno upotrijebiti enkripciju (HTTP Secure, HTTPS) da omogući sigurnost i privatnost za korisnika od sadržaja web-stranice. Korisnička aplikacija, obično internetski preglednik, renderira sadržaj stranice prema HTML markup instrukcijama na monitoru.
Stranice na web-sajtu mogu često biti preuzete preko jednostavnog Uniform Resource Locatora (URL), koji se zove i web-adresa. URL-ovi stranica organiziraju stranice u hijerarhiju, iako hyperlinking između njih izražava doživljaj strukture stranice čitaocu i vodi navigaciju čitaoca sajta koja uglavnom obuhvata početnu stranicu s većinom linkova na web-sadržaju sajta, a, dopunski, i prema linkovima “O (nama)”, “Kontakt” i sl.
Neke web-stranice zahtijevaju pretplatu za pristup nekim ili svim svojim sadržajima. Primjeri pretplate web-sajtovima uključuju dosta poslovnih stranica, dijelova web-stranica za novosti, akademskim sajtovima, sajtovima za igrice, razmjenu datoteka, forumima, web-mailovima, društvenim mrežama itd. Na slikama 1 i 2 su prikazane mapa i moguća struktura web- sajta.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari