Odlomak

UVOD

Vođenje finansijskih institucija nikada nije bio lak zadatak. Međutim, u poslednje vreme postao je još teži zbog čestih nesigurnosti u okruženju, a koje se tiču promena u političkoj, privrednoj i finansijskoj sferi. Banke i ostale finansijske institucije u svom poslovanju susreću se sa brojnim poteškoćama. Savremeno bankarsko poslovanje je svakodnevno izloženo postojećim i novim rizicima. Rizici, kao mogućnost apsolutnog ili relativnog gubitka u odnosu na očekivanja u poslovanju banaka, su karakteristika svakog bankarskog posla.
Usvajanjem novih instrumenata, tehnika i strategija, finansijskog inženjeringa, novih bankarskih proizvoda, lista rizika se neprestano širi. Neizvesnost raste sa promenama u kamatnim stopama, promenama depozita i nesposobnošću dužnika da vrati kredit, ali i pod dejstvom takvih faktora kao što su deregulacija, moralni hazard, kao i ulaskom banaka u poslove koji ranije nisu bili tradicionalno bankarski. Banke su zbog prirode posla izložene delovanju, ne samo većeg broja različitih rizika već je i intenzitet njihovog delovanja snažniji.

Globalizacija bankarskog poslovanja i trendovi spajanja i pripajanja velikih banaka, nagone menadžment banke da identifikuje najvažnije rizike. Identifikacija rizika prestavlja prvi korak uspešnog poslovanja banaka. Jedan od najvažnijih rizika poslovanja banaka je kreditni rizik,
Kreditni rizik je rizik da potraživanja ne mogu biti realizovana na dan dospeća u njihovoj punoj knjigovodstvenoj vrednosti. On izražava trajnu ili privremenu nesposobnost dužnika da u ugovorenom roku ispuni obavezu ili je u tom roku delimično ispuni. Kreditni rizik se može odnositi na kredite i druge kreditne instrumente (hartije od vrednosti). Pri tome, rizičnost pojedinih finansijskih operacija zavisi od razvijenosti finansijskog tržišta zemlje, broja i strukture finansijskih posrednika, zakonske regulative i slično.
Kreditni rizik u uslovima našeg bankarstva ima posebnu težinu, zbog brojnih problema u privredi. Nesklad u razvoju privrede i bankarstva potvrđuje činjenicu da je ulaganje u privredu još uvijek dosta rizičan posao.

 

 

 

 

 
POJAM I DEFINISANJE RIZIKA U BANKARSKOM POSLOVANJU

Pojam rizika

Pojam rizika se može definisati kao:

  • mogućnost gubitka, neizvesnost ili
  • mogućnost bilo kog ishoda koji nije očekivan.

 

Ono što je zajedničko svim definicijama rizika je neizvesnost i gubitak. Neizvesnost postoji uvek kada se ne može sa sigurnošću znati ishod određenog događaja. Kada rizik postoji, moraju postojati bar dva moguća ishoda (ukoliko sigurno znamo da će se gubitak dogoditi, tada rizik ne postoji). Najmanje jedan od mogućih ishoda mora da bude nepoželjan. To može biti gubitak u smislu da je nešto što osoba poseduje izgubljeno, ili to može biti dobitak manji od mogućeg.

Mada je rizik star koliko i samo bankarsko poslovanje, razvoj discipline upravljanja rizicima rezultat je novije istorije razvoja. Pojam finansijskog rizika označava negativna odstupanja od očekivanih rezultata zbog varijabilnosti mogućih ishoda.

Finansijski rizici najčešće se odnose na moguće gubitke na finansijskim tržištima, zbog promene kamatnih stopa, valutnih kurseva i sl.

Kreditni portfolio – obično predstavlja najveće ulaganje banke i njen je dominantni izvor prihoda. Kao takav, on je i najveći izvor rizika i najčešći razlog bankarskih gubitaka. Rizik kao potencijalni gubitak, tj. trošak, mora se izmeriti u odnosu na potencijal ostvarivanja dobitka. Rizik banaka leži u činjenici da neke kombinacije faktora rizika dovode do negativnog odstupanja buduće vrednosti portfolia od sadašnje referentne vrednosti portfolio.
Menadžerima rizika su potrebne pouzdane mere rizika radi usmeravanja investicija u one pozicije koje pružaju najbolji odnos rizika i prinosa. S obzirom na specifičan karakter banaka i činjenicu da posluju specifičnom robom, tj. novcem, određivanje rizika mora biti uže postavljeno. Naime, rizik se može odrediti kao verovatnoća gubitka (smanjenje dobiti) nastala kao rezultat dejstva neizvesnih događaja u poslovanju banaka.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari