Odlomak

UPRAVLJANJE POSLOVNIM PROCESIMA U PODUZEĆIMA REPUBLIKE HRVATSKE

REZIME:
Osnovni ciljevi  ovog rada jesu definirati koncepte vezane uz poslovne procese i upravljanje poslovnim procesima, prikazati stanje i trendove teme ovog rada u svijetu, istražiti aktualno stanje upravljanja poslovnim procesima u hrvatskim poduzećima te diskutirati rezultate istraživanja. Za teoretski dio rada korištene su najrelevantnije knjige i članci iz područja upravljanja poslovnim procesima. Za empirijski dio rada, odnosno istraživanje upravljanja poslovnim procesima korišten je anketni upitnik koji se sastoji od dvije ključne cjeline:
A) Procesne orijentacije organizacije,
B) Općeg dijela.
Uzorak istraživanja su činila 200 velikih, srednjih i malih hrvatskih poduzeća. Korištenjem metoda deskriptivne i inferencijalne statistike utvrdilo se da je procesna zrelost hrvatskih poduzeća 4.8769. Za daljnje napredovanje u procesnoj zrelosti potrebno da poduzeća u Hrvatskoj razviju procesnu kulturu na način da formiraju organizacijske jedinice za upravljanje  poslovnim procesima, obrazuju zaposlenike o procesnim metodama te usvoje procesnu terminologiju.

KLJUČNE RIJEČI: poslovni procesi, upravljanje poslovnim procesima, empirijsko istraživanje, procesna zrelost, procesna orijentacija.
JEL KLASIFIKACIJA: M000

 

 
1.    UVOD
U današnjoj svjetskoj ekonomiji, koja pod utjecajem globalizacije širi tržišta, ali i približava konkurenciju, mnoge tvrtke traže načine kako povećati učinkovitost i smanjiti troškove poslovanja. Kao slijed događaja javlja se prihvaćanje procesnog pristupa, kao ključnog elementa poslovanja. Procesna orijentacija pomaže kompanijama u promišljanju kako njihove aktivnosti i zadaci dodaju ili oduzimaju vrijednost za potrošače   i dodaje organizacijskim strukturama novu dimenziju kompleksnosti. Važnost procesne orijentacije najbolje odražava zaključak konzultantske kuće Gartner: “Upravljanje poslovnim procesima osvaja trostruku krunu: za uštedu vremena, za uštedu novca i za dodavanje vrijednosti.”  Ona također širi poslovanje i ističe važnost tehnologije pri osmišljavanju strategije koja osigurava konkurentsku prednost. Konačno, upravljanje procesima kompaniji istovremeno donosi i kratkoročni povrat na investicije i dugoročnu vrijednost na uloženi kapital.

 

 

 
2.    DEFINICIJA POSLOVNIH PROCESA
Sa pragmatičnog stajališta, poslovni procesi (eng. business processes) opisuju način na koji se nešto u organizaciji radi. Međutim, jedinstvena definicija poslovnog procesa ne postoji i ovisi o kontekstu u kojem se koristi. Prema Harringtonu (1991.), Martinu (1994.) i Davenportu (1993.)  poslovni proces je niz logički povezanih aktivnosti koje koriste resurse poduzeća, a čiji je krajnji cilj zadovoljenje potreba kupaca za proizvodima ili uslugama odgovarajuće kvalitete i cijene, u adekvatnom vremenskom roku, uz istovremeno ostvarivanje neke vrijednosti.
Poslovanje je sustav integriranih procesa. Shvaćati kako se odvija poslovanje i komuniciranje o istom između zaposlenika, partnera, kupaca i dobavljača kritična je poslovna prednost. Bosilj Vukšić, Hernaus i Kovačič definiraju kako su osnovna obilježja poslovnih procesa slijedeća:

  •     svaki proces ima svrhu,
  •     svaki proces ima vlasnika,
  •     svaki proces ima početak i završetak,
  •     u proces ulaze inputi, a izlaze outputi,
  •     proces je sastavljen od sekvencijski izvedivih aktivnosti,
  •     na temelju ulaza i izlaza procesa lako se utvrđuje uspješnost procesa,
  •     da bi proces opstao treba imati poznate unutarnje i vanjske dobavljače i potrošače,
  •     unaprjeđenje procesa je neizbježno.

Ovisno o kontekstu u kojem se poslovni proces spominje postoji nekoliko klasifikacija procesa. Svako poduzeće predstavlja poseban slučaj i mora se promatrati kroz međusobnu povezanost poslovnih procesa i njima pripadajućih dimenzija.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari