Odlomak

UVOD
Jedan od ključnih izazova za BiH, na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji i mogućem usvajanju Evra, jeste da održi monetarnu stabilnost postignutu u proteklih 15 godina putem aranžmana valutnog odbora.
Glavni cilj ovog dokumenta je da se ocijene moguće opasnosti po održivost aranžmana valutnog odbora (CBA ) u BiH, i eventualne “izlazne” strategije, budući da je ovo jedan od ključnih izazova na njenom putu prema integraciji u EU i kasnijem usvajanju evra.
U ovom dokumentu ispitujemo postoje li (potencijalne) opasnostiza paritet između evra (EUR) i konvertibilne marke (KM), u prisustvu neprestanih vanjskih neuravnoteženosti izraženih kroz visok deficit tekućeg računa i stalnim pritiscima na bh. valutu KM. To ne povlači za sobom nužno neodrživu situaciju po paritet ukoliko ne postoje jasni signali neusklađenosti, što nije bio slučaj u BiH, odnosno ukoliko je prisutno kontinualno pogoršanje spoljne konkurentnosti u BiH.
Jednostavno rečeno, s obzirom na visoki deficit tekućeg računa, suštinsko pitanje za održivost jeste pitanje razvoja vanjske konkurentnosti, koje proizilazi iz razvoja i prilagođavanja plata na tržištu rada. Stoga, neophodan preduslov je da produktivnost po radniku raste brže od bruto plata u privredi kao cjelini, kao i u njenim glavnim sektorima .
Drugim riječima, ukoliko bruto plata u glavnim sektorima raste brže od produktivnosti u tim sektorima, ovo bi moglo podstaći rast inflacijskih pritisaka i destimulirati izvoz, s jedne strane, pospješivši pri tome potrošnju i uvoz s druge strane, što bi u određenom trenutku moglo voditi ka neodrživosti deficita tekućeg računa i time dovesti u pitanje opstanak aranžmana valutnog odbora te paritet između evra i KM.
Rasprava i analiza su strukturirane u tri glavne teme. Dokument počinje utvrđivanjem okvira aranžmana valutnog odbora: njegove definicije, glavnih obilježja, i razlika u odnosu na centralnu banku. Zatim slijedi objašnjenje transmisijskog mehanizma inflacije i kamatnih stopa u aranžmanu valutnog odbora, pričemu je CBA zapravo pasivni agent monetarne politike. Međutim i pored toga, postoje značajne razlike među nadležnostima u monetranoj politici unutar uzorka zemalja koje imaju aranžman valutnog odbora

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari