Odlomak

UVOD

Pojam vještačka inteligencija VI – (Artifical Intelligence -AI) potiče od Johna McCarty-ja i označava pojavu inteligencije koja je ostvarena na vještački način, tj. putem programiranja računara. Međutim mnogi autori i stručnjaci iz ove oblasti se ne slažu s tim da termin vještačka inteligencija u potpunosti i najbolje opisuje ovu oblast nauke, jer mnoge oblasti informatike u osnovi imaju inteligentno ponašanje, ali ne spadaju u oblast vještačke inteligencije, tj. ne pripadaju toj oblasti u užem smislu.

 

 

 

VJEŠTAČKA  INTELIGENCIJA

Vještačka inteligencija je grana računarskih nauka koja se bavi proučavanjem i oblikovanjem računarskih sistema koji pokazuju neki oblik inteligencije. To su sistemi koji mogu učiti nove koncepte, sistemi koji mogu zaključivati i donositi zaključke o svijetu koji ih okružuje, sistemi koji mogu razumjeti prirodni jezik ili spoznati i tumačiti složene vizuelne scene, sistemi koji mogu obavljati i druge vrste vještina koje zahtevaju čovjekovu vrstu inteligencije (D.W. Patterson,1990). Pored ove definicije postoje i druge, a to su :

•    Vještačka inteligencija je naučna oblast u kojoj se izučavaju izračunavanja da bi se izračunavanjem omogućila percepcija, rezonovanje i činjenje.
•    Vještačka inteligencija je naučna oblast u kojoj se izučavaju metode koje bi izračunavanjem omogućile percepciju, rezonovanje i činjenje.
•    Vještačka inteligencija je naučna oblast u kojoj se istražuje kako da se naprave računari, koji bi uspješno radili stvari koje u datom momentu rade bolje u odnosu na ljude.

Prema Meyer-u dijelovi vještačke inteligencije su : učenje, modeliranje simbolima, heuristika, rješavanje problema, integracija, tehnike i jezici vještačke inteligencije.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari