Odlomak

Uvod u Windows 2000 1
Operativni sistem je softver za vezu izmedju hardvera i korisnika koji omogućuje automatizaciju usluga, pouzdanost, mogućnost održavanja, raspoloživost, upravljanje podacima, programima i pri tome kontroliše medjusobno deljenje informacionih resursa u cilju efikasnog rada čitavog računarskog sistema, obezbeđujući kontrolu i sigurnost.
Prema ISO standardu operativni sistem je softver koji kontroliše izvršavanje programa i koji može pružiti usluge, kao što su dodeljivanje resursa, rasporedjivanje, U/I kontrola i menadžment podacima.
Operativni sistem se može definisati i kao najsloženiji softverski paket koji:
 upravlja podacima,
 određuje redosled izvođenja programa i procesa,
 upravlja interfejsima i strukturom mašine-procesnim jedinicama,
 upravlja ulazno-izlaznom opremom i sprovodi kontrolu ulazno-izlaznih operacija,
 dodeljuje i upravlja memorijom,
 prepoznaje govor, omogućava E-mail, grafiku, kontroliše izvođenje računarskih programa, ispravljanje i otklanjanje grešaka, izvršavanje zadataka…
Sve karakteristike i funkcije nekog operativnog sistema temelje se na ostvarenju globalnog cilja računarskog sistema, što bolja povezanost korisnika i hardvera uz što ekonomičniji utrošak raspoloživih sistemskih resursa.
Kada se PC pojavio prvi operativni sistem koji ga je pokretao bio je DOS (Disk Operating System). DOS je karakter orjentisani operativni sistem, što znači da ne koristi grafiku, slike, crteže za interakciju sa korisnikom, već samo tekstualne poruke.
Microsoft proizvođač DOS-a, je uočio njegove nedostatke i na tržište izbacio grafički orjentisan operativni sistem, nazvan Windows. Prva verzija koja je bila šire prihvaćena od strane korisnika bio je Windows 3.1 ali se mnogo oslanjao na DOS. Microsoft je izbacio na tržište i Windows NT 3.1 namenjen zahtevnijim korisnicima.
Nova verzija Windows-a, Windows 95, donosi brojna poboljšanja i sve više se udaljava od DOS-a.
Windows 95 je bio dobro prihvaćen od strane korisnika ali i od strane firmi koje razvijaju aplikacije, ali je u sebi imao i par grešaka, bagova, koje je Microsoft ispravljao i povremeno objavljivao tzv. zakrpe, zajedno sa novim poboljšanjima. Jedno od poboljšanja bio je i bolji način rada sa fajlovima, tzv. FAT32, tako da je verzija Windows-a 95 koja podržava FAT32 dobila ime Windows 97.
Za zahtevnije korisnike Windows NT 3.1. dobija naslednika u verziji Windows NT 4.0 koja je pokazala odličnu stabilnost i pouzdanost.
Daljim poboljšanjima i integracijom Interneta u Windows, dolazimo do Windows 98 verzije.
Za one zahtevnije, poslovne korisnike, Windows NT sa poboljšanjima u pravcu interfejsa, sa dodatno poboljšanom pouzdanošću i sigurnošću postao je Windows 2000. Windows 2000 je, u stvari, verzija 5 Windows NT-a.
Windows 2000 je operativni sistem projektovan za laku upotrebu, sa fantastičnom hardverskom podrškom i tehnologijom koja uspostavlja nove staandarde.
Postoje dva osnovna tipa Windows-a 2000:
Windows 2000 Professional i
Windows 2000 Server.
Obe verzije Windows-a 2000 su solidni 32-bitni sistemi, sa C2 nivoom zaštite i ugrađenim osobinama za rad u mrežnom okruženju. Oba karakteriše Windows 2000 interfejs.
Windows 2000 Professional je operativni sistem projektovan za korporativne i high-end korisnike koji žele moćno operativno okruženje. Windows 2000 Server radi sve što i Windows 2000 Professional, a uz to se odlikuje kompletnim skupom alatki za upravljanje i administraciju na mreži.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Skripte

Komentari