Odlomak

Treći deo: Đubriva i đubrenje
1.Nitratna djubriva-U njih spada cilska salitra, NaNO3 i norveska salitra Ca(NO3)2 . Cilska salitra je prvo prirodno azotno djubrivo dominantno u Evropi tokom XIX veka a kod nas i do polovine XX veka.Poreklom je iz Cilea gde se nalazi u vidu prirodnih naslaga NaNO3 nastalih od guana(izmeta morskih ptica).Sadrzi 12-15 %N i dosta drugih primesa(Mg,Na,Cl,S). Sinteticka salitra proizvodi se u Nemackoj i SAD-u u reakciji izmedju NaCl i HNO3.
NaCl+HNO3-> NaNO3+HCl
Sada se amonijum nitrat mesa sa krecnjakom ili dolomitom i tako dobijamo dj kan koji sadrzi manji%aktivne materije ali sa znatno boljim fizickim osobinama.
Krecni amonijum nitrat-predstavlja dominantno azotno dj kod nas i u svetu. Danasnji kan dobija se mesanjem 80kg amonijum nitrata i 20kg krecnjaka.Sadrzi Ca deluje povoljno na osobine zemljista. Nedostatak mu je velika hidroskopnost.
2.Amonijacna djubriva kod ovih dj N se nalazi u amonijacnom obliku i u ova djubriva ubrajamo: anhidrovani(gasoviti) amonijak,amonijacna voda,amonijum sulfat,amonijum hlorid.
Anhidrovani(gasoviti) amonijak-predstavlja najkoncetrovanije azotno dj koje sadrzi 82,2N i 17,8H
Amonijak je sinteticki gas dobijen sintezom elemenatarnog Ni H (3H2+N2 ->2NH3)i pod visokim pritiskom preveden u tecno stanje gde se kao takav cuva u posebnim kupolama od nerdjajuceg celika koje nta ureaze razlaze se na amonijum karbonat koji se dalje razlaze na NH4 i H2CO3.
CO(NH2)2->(NH4)2CO3 gore NH4 doleH2CO3.
Primenjuje se u prolece u toku vegetacije a zbog gubitka volatizacijom (isparavanjem)koji mogu da iznose i do 30% primenjuje se na dubinu 5-15cm.Zbog svoje duze transformacije u z.ciji 27%aktivne materije.Nalazi se u obliku loptastih granula belozuckaste boje ali zbog razlicite boje krecnjaka ili …
3.Amonijacno nitratno dj- Kod ovih dj N se nalazi u amonijacnom i nitratnom obliku u odnosu1:1.U ovu grupu spada amonijum nitrat i kresni amonijum nitrat. Amonijum nitrat dobija se direktnim spajanjem NH3 sa HNO3. NH3+HNO3->NH4NO3
Amonijum nitrat je so belozuckaste boje.Sadrzi 34-35%N,50% u amonijacnom obliku i 50% u nitratnom obliku.Fizioloski je kiselo dj jako hidroskopno i eksplozivno.
Zbog losih fiz osob(hidroskopnost i eksplozivnost)doslo se na ideju didu naslaga organskog je porekla nastalo od izumrlih ptica,zivotinja i dr.Sadrzi 10-36 %P moze da se koristi direktno za djubrenje i najcesce se koristi za proizvodnju superfosfata.Sirove fosfate mi uvozimo iz Rusije,Francuske,Belgije, Kine,Nemacke,Africkih zemalja-Tunis,Maroko, Alzir.
je krajnji put oksidacija amonijacnog azota do azotne kis.tj.nitratnog oblika N spada u azotna dj sa najvecom duzinom razlaganja gde..
4. Urea-dobija se u r-ji izmedju sintetickog amonijaka i CO2 pod povisenim pritiskom preko 100bara i t preko150s C.
2NH3+CO2->CO(NH)2 +H2O
Urea je najkoncentrovanije cvrsto azotno dj.Sadrzi 46% N.Nalazi se u obliku sitnih granula mlecnobele boje male sp.tezine i velike rastvorljivosti u vodi.Pri rastvaranju trosi veliku kolicinu toplote sto dovodi do snizavanja t zemljisnog rastvora te se mora postepeno dodavati.Fizioloski je kiselo dj jer pod uticajem fermeuperf podleze u zemljistu procesu retrogadacije(hemijske adsorpcije)sto znaci da u zemljistima neutralne reakcije sa Ca jonom gradi mono,di i tri kalcijumove fosfate, odakle je P teze pristupacan biljkama, a u kiselim zemljistima Al i Fe gradiAl i Fe fosfate i kao takav se talozi iz rastvora i postaje tesko pristupacan biljkama.U cilju povecanja pristupacnosti preporucuje se djubrenje u trake.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Skripte

Komentari