Odlomak

 

UVOD
Predmet izlaganja ovog projektnog zadatka je analiza finansijskih izvještaja na primjeru preduzeća „Nis Gasprom njeft“ iz Novog Sada.
Kao što je već poznato finansijska analiza predstavlja iscrpno ispitivanje finansijskih i ekonomskih izvještaja stanja i rezultata poslovanja neke firme na osnovu njenih izvještaja.
Finansijski izvještaji se mogu svrstati u sljedeće grupe:
– bilans stanja,
– bilans uspjeha,
– izvještaj o novčanim tokovima,
– izvještaj o promjenama na kapitalu i
– napomene.
U prvom dijelu ovog projektnog zadatka, date su ukratko informacije o preduzeću koje ćemo analizirati tj. čime se bavi, njegove djelatnosti, sjedište preduzeća, koliko ima zaposlenih i slično.
U drugom dijelu, biće objašnjen Porterov model pet sila, gdje je ukazano na to da li kompanija ima konkurenciju, supstitute proizvoda, zatim kakva je pregovaračka moć kupaca i dobavljača.
Treći dio obuhvata prikaz finansijskih izvještaja kompanije (bilans stanja, bilans uspjeha i izvještaj o novčanim tokovima) na kojima će se vršiti analiza tokom ovog rada.
Analiza finansijskih izvještaja, gdje će biti urađena horizontalna i vertikalna analiza, predmet su četvrtog dijela ovog projektnog izlaganja.
U sljedećem dijelu biće obrađeni finansijski pokazatelji preduzeća, kao što su: pokazatelji likvidnosti, pokazatelji rentabilnosti, pokazatelji poslovne aktivnosti koji se tiču bilansa stanja i bilansa uspjeha.
Šesti dio će obuhvatati Keš flou analizu – analiza novčanih tokova.
Završni dio projektnog zadatka, odnosi se na Altmanov Z-score, koji predstavlja model za analizu bankrotstva preduzeća, gdje će biti prikazano kojoj zoni pripada kompanija „Nis Gasprom njeft“.
1. PODACI O KOMPANIJI „NIS GASPROM NJEFT“
NIS a.d. – Naftna industrija Srbije, Novi Sad je vertikalno integrisana naftna kompanija koja pretežno posluje u Republici Srbiji. Osnovne aktivnosti su: istraživanje, razvoj i proizvodnja sirove nafte i gasa, proizvodnja naftnih derivata i trgovina naftnim derivatima i gasom.
Kompanija je osnovana Odlukom Vlade Republike Srbije 07. jula 2005. godine kao pravni nasljednik pet društava u državnoj svojini Javnog preduzeća „Naftna industrija Srbije“.
U 2011. godini je u skladu sa zahtjevima tržišta i evropskog zakonodavstva počela transformacija NIS-a u energetsku kompaniju.
NIS ima dvije rafinerije – u Pančevu i Novom Sadu, ukupnog kapaciteta 7,3 miliona tona godišnje, kao i pogon za proizvodnju TNG-a u Elemiru. NIS proizvodi oko 1,5 miliona uslovnih tona nafte i gasa godišnje, radeći na teritoriji Srbije, Angole, Bosne i Hercegovine. Ukupan obim prerade nafte – oko 2,5 miliona tona godišnje. Maloprodajna mreža Kompanije obuhvata preko 350 objekata: benzinskih stanica, auto-punilišta i mrežu skladišta nafte. NIS je vodeći snabdjevač naftnim derivatima u Srbiji.
Prateće djelatnosti NIS-a obuhvataju proizvodnju pijaće vode „Jazak“ i hotelsko-ugostiteljske poslove koje Kompanija realizuje preko zavisnog preduzeća „O Zone“.
Kompanija ima preko devet hiljada zaposlenih.
Sjedište Kompanije i njeni glavni proizvodni kapaciteti nalaze se u Republici Srbiji koja, zahvaljujući svom geografskom položaju, predstavlja centar trgovine i investicija na Balkanu.
Većina naftnih i gasnih nalazišta NIS-a nalazi se na teritoriji Vojvodine. NIS posjeduje proizvodne kapacitete u Angoli i naftne servise u Turkmenistanu, kao i preduzeće ,,Jadran-Naftagas’’ u Republici Srpskoj, zajednički osnovano sa firmom ,,NJeftegazinkor’’. Zavisna preduzeća NIS-a nalaze se u Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Mađarskoj i Rumuniji, a predstavništva Kompanije otvorena su u Rusiji, Angoli, Turkmenistanu i Briselu.
Gasprom njeft posjeduje 56,15 % akcijskog kapitala NIS-a dok je 29,88 % akcija NIS-a u vlasništvu Republike Srbije. Ostatak pripada građanima, zaposlenima, bivšim zaposlenima i drugim manjinskim akcionarima, te kompanija trenutno ima oko tri miliona akcionara (na dan 30.09.2011). Akcijama NIS-a trguje se na Beogradskoj berzi.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari