Odlomak

I. Uvod

1.1 O krompiru

Krompir je višegodišnja zeljasta biljka. Potječe iz peruanskih Anda u kojima se uzgajao i prije 8 000 godina. U Europu su ga donijeli španski istraživači u 16. stoljeću i poklonili papi Piju IV. Iz Italije se dalje proširio po cijeloj Europi. Krompir je kroz historiju bio važan izvor hrane u cijeloj Europi, a naročito u Irskoj gdje je uz mlijeko predstavljao gotovo “jedinu“ hranu.
Sirovi gomolji u prosjeku sadrže: 75 % vode, 18.2 % škroba, 2 % bjelančevina, 1.5 % šećera, 1 % celuloze, 0.1 % masti, 0.2 % kiselina. Odličan je izvor složenih ugljikohidrata (škroba), vitamina C i B, ne sadrži holesterol i so (NaCl), a sadrži potrebne minerale kao kalij, magnezij i željezo.
Cijela biljka osim gomolja je otrovna jer sadrži alkaloid solanin. Stabljika se dijeli na nadzemni i podzemni dio, doseže visinu od 30-150 cm, a razvija se iz klice gomolja (vegetativno razmnožavanje) ili iz pravog sjemena (generativno razmnožavanje).
Stoloni su podzemne bočne stabljike, a rastu horizontalno. Pokožica gomolja različitih je boja od žute do ljubičaste, a „meso“ najčešće bijele do žute boje, ponekad i ljubičaste ovisno o sorti.
Korijen je prilično plitak, od 40-50 cm, samo u rahlim zemljištima do 1 m dubine. Razvija se na podzemnom dijelu stabljike i bočno se grana do 45 cm, a u slučaju sijanja krompira razvije se glavni korijen s mnogobrojnim bočnim korijenjem. Dozrijevanjem krompira korijen polako odumire. Neke najpoznatije sorte krompira su:
CAMEL (zrelost srednja,odličan za skladištenje,ovalno izduženog oblika,crvena pokožica,žuto “meso“)
EL MUNDO (zrelost srednje-kasni, otporan na bolesti raka krompira,snažna forma rasta,veoma visok prinos od ovalne do ovalno izdužene krtole,koristi se najčešće u domaćinstvima za kuhanje,izvozna tržišta su Sjeverna Afrika i Mediteranske zemlje)
EVEREST(pogodan za sjetvu u teškim uslovima (suša, visoke temperature), odlikuje se brzim nicanjem i razvojem, daje pravilne krtole sa visokim prinosima uz minimalno đubrenje, krtola ovalnog oblika svijetložutog mesa sa blijedožutom pokožicom)
ROYATA KWS (velike krtole, visoka plodnost, zrelost srednje-rani, krtola ima crvenu pokožicu sa žutim mesom, tržište u Sjevernoj Africi i Istočnoj Evropi).
Camel El Mundo Everest

II. Agroekološki uvjeti

2.1 Temperatura

Krompiru odgovara temperatura bez velikih kolebanja tijekom vegetacije kao i za vrijeme zimskog mirovanja gomolja u skladištu. Minimalna temperatura zemljišta pri sadnji mora biti 6-8 °C. Stabljika s lišćem smrzava na -1 do -2 °C. Optimalna temperatura za rast gomolja jest 17-20 °C. Na višim temperaturama formiranje gomolja i prinosi smanjuju se, a na temperaturi višoj od 30 °C rast gomolja potpuno prestaje.
Optimalna temperatura za naklijavanje je 12-15 °C što ubrzava proces za 10-12 dana. Visoka temperatura smanjuje prinos, ali kratkotrajno povećanje temperature (tjedan dana) do 20 °C u početku prorastanja, a zatim snižavanje temperature na 8-10 °C, daje povećanje prinosa.
2.2 Voda

Krompir je biljka umjereno vlažnog podneblja i pri nedostatku vode dolazi do smanjenja prinosa i kvalitete gomolja. U uvjetima sušnog ili prevlažnog perioda dolazi do formiranja sekundarnih gomolja na već razvijenima (primarnima) ili njihovog prorastanja, deformacije i pucanja, pri čemu se gubi značajan dio tržišne vrijednosti. U sušnim razdobljima može se provesti navodnjavanje nasada raznim formama kišnih krila.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari