Odlomak

UVOD
U svetu se trenutno iz fosilnih goriva dobija oko 80% energije. Porast populacije zahteva povećanje energetske potrošnje, međutim nalazišta fosilnih goriva su ograničena i mnogi naučnici veruju da će se u narednih sto godina sve rezerve potpuno iskoristiti. Rešenje leži u alternativnim izvorima energije.
Alternativni izvori energije predstavljaju energetske resurse koji se mogu nadoknaditi prirodnim procesima i koristiti neograničeno dugo sa tim da njihova potrošnja ne premašuje kapacitet njihovog obnavljanja. Njih čine nepotrošivi resursi kao sto su: solarna energija, geotermalna energija, energija vetra, hidroenergija, energija pokretanja morske vode i obnovljivi resursi kao što su energija biomase i nuklearna fuzija.
Neobnovljivi izvori energije postoje samo u ograničenim količinama na Zemlji i sav materijal prisutan u obliku neobnovljivih izvora energije će se na kraju potrošiti, i zbog toga se ovim izvorima mora naći zamena.
Vodeći svetski problem je danas ugrožavanje životne sredine i zbog toga je potrebno obezbediti alternativne izvore energije koje ne bi imale veliki uticaj na ugrožavanje životne sredine.
S obzirom na deficit konvencionalnih izvora energije (nafte i gasa), u EU je postignut sporazum da se poveća korišćenje udela energije iz obnovljivih izvora sa 14 na 20%, težeći da se do 2020. godine ukupna emisija gasova smanji za 12% u odnosu na 1990. godinu. Zato su obnovljivi izvori energije stavljeni u samo središte njene razvojne politike. Zajednička osobina svih obnovljivih i alternativnih tehnologija je relativno visok stepen početne investicije, ali i njihova niska operativna cena. Na osnovu analize tehnoloških ciklusa, ovo čini da je njihova ukupna cena povoljnija.
Kako je potencijal obnovljivih izvora energije ogroman, njihovo dalje tehnološko usavršavanje i primena treba da budu prioritet ekonomskog razvoja kod nas.

 

 

 

 

 

BIOMASA
Biomasa je izvor tečnih, čvrstih i gasovitih energenata. Biomasa je najveći obnovljivi izvor energije. Srbija spada u vrh evropskih zemalja po količini raspoložive a neiskorišćene biomase. Tehnologije za njeno korišćenje su raspoložive, ekološki prihvatljive i ne spadaju u red visokih tehnologija. Glavna prepreka većem korišćenju biomase za proizvodnju električne energije leži u troškovima proizvodnje. Proizvodnja električne energije iz biomase još uvek ima značajno veće troškove od proizvodnje iz fosilnih goriva.
Biomasa je najstariji izvor energije koji je čovek koristio i predstavlja zbirni pojam za proizvode biljnog i životinjskog sveta. Biomasa kao obnovljivi izvor energije, uključuje ogrevno drvo, šumski otpad, piljevinu koru, otpad iz pilana, slamu, kukuruzovinu, stabljike suncokreta, ostatke pri rezidbi voćnjaka i vinograda, životinjske ekskremente, biorazgradivi komunalni i industrijski otpad i drugo.
Biomase se mogu koristiti za zadovoljenje različitih energetskih potreba, kao sto su proizvodnja električne energije, zagrevanje domaćinstava, za dobijanje goriva za motorna vozila, kao i za proizvodnju toplote za industrijske procese. Navedene vrste biomase su slične po sastavu i tehničkim karakteristikama sa aspekta da se koriste kao biogoriva. Ali, uprkos tome postoje značajne specifičnosti koje su uslovile razvoj posebnih tehnologija i tehnike za njihovo korišćenje u energetske svrhe.
Biomasa nastala kao produkt (ostatak) poljoprivredne proizvodnje najcešće se prikuplja u obliku manjih ili većih četvrtastih bala ili većih rol bala, različitih gustina. Forma biomase koja ostaje na raspolaganju iz prerađivačke industrije može biti veoma raznolika, ali je uglavnom u okviru pojedinih pogona ujednačena po vrsti, obliku i tehničkim karakteristikama

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Zaštita životne sredine

Komentari