Odlomak

1.UVOD
U severozapadnoj Srbiji pruža se uporedničkim pravcem izduženi venac Cera sa Iverkom i Vlašićem. Cer ima izrazito dobreuslove za razvoj ekoturizma. Raznovrstan reljef sa prekrasnim vidikovcima, prirodne retkosti, povoljni bioklimatski uslovi, značajni vodni resursi, šumskikompleksi, srednjovekovna utvrđenja, kulturno-istorijski spomenici, bogata flora I fauna, očuvana ruralna sredina, tradicije i običaji lokalnog stanovništva su faktori koji do sada nisu bili dovoljno valorizovani u strategiji razvoja turizma.
Ova planina ima potencijale za razvoj eko-turizma, slično kao i nacionalni park Fruška Gora, ali za nju do sada nije postojala adekvatna eko-turistička strategija. Cilj ovoga rada je da ukaže na potencijale i mogućnosti ekoturističke valorizacije ove planine. Na Ceru se mogu upražnjavati raznovrsne aktivnosti poput biciklizma, pešačenja obeleženim stazama, posmatranje ptica, sakupljanje bilja I šumskih plodova, planinarenje…
Među planinama Srbije Cer zauzima jedinstveno mesto u kulturi, istoriji i narodnoj tradiciji. Zbog svoje uloge u slavnoj ratnoj istoriji srpskog naroda, ima obelezje legendarne planine. Čitav o područje Cera ima memorijalni karakter jer su na njegovim padinama vođene bitke u Prvom svetskom ratu I prvom srpskom ustanku.
Predmet seminarsko radu su prirodne i kulturno-istorijske vrednosti ovog predele koje mogu biti od značaja za razvoj turizma.
Cilj je upoznavanje specifčnosti svih turističkih vrednosti ovog prostora u ukazivanje na potencijalne oblike turizma koji bi se mogli razvijati.
Zadatak seminarskog rada je sveobuhvatna analiza turističkih potencijala ali Iipredstavljanje ostvarenih rezultata u razvoju turizma.
Osnova za izradu ovog rada je teorijsko istrazivanje, a od korištene su i literarno deskriptivna metoda, statistička, kartografska i grafička.

2. TURISTIČKO -GEOGRAFSKI POLOŽAJ
Planina Cer nalazi se u severozapadnom delu Srbije. Od Šapca je udaljen 35 km, a od Beograda 100 km. Cer leži na 689 m nadmorske visine, a dug je oko 15 km. Planina Cer pruža se 15-20 kilometara pravcem istok-zapad. Najvisi vrh je Todorov rt ili Kosanin grad (687m) na zapadnom, a drugi po visini je Trojanov grad (625 m), na istočnom kraju grebena.
Planina je ime dobila po brojnim stablima drveta cer. Planina je prilično šumovita, nije naseljena, poseduje najviše bukvinog,hrastovog I grabovov drveca, svi oni su zaduženi za svež I čist vazduh. Karakteristično za okolinu je da gde da se okrenete ima puno zelenila, listopadnog drveća I niskog rastinja.
Cer je relativno prohodna planina.U severozapadnom delu naporedo krivudaju put i železnička pruga Šabac – Loznica, a njegov krajnji istočni prevoj, na tridesetom kilometru od Šapca, preseca automobilski put Šabac – Tekeriš – Zavlaka – Krupanj.Ispod južnih padina Cera, dolinom rečice Lešnice, vijuga uzan asfaltni put. Pešačke staze i manje prohodni putevi, prečicom, preko grebena, povezuju najbliža sela Jadra – sa selima Pocerine i Mačve. Cer ne samo da ima zanimljivu istoriju, on ima i zanimljivu geomorfološku „istoriju“ , on je nekada zajedno sa Fruškom gorom, Slavonskim i Vršačkim planinama bio ostrvska planina u Panonskom moru.
Planina Cer sa okolnim predelima- Jadrom, Pocerinom i Mačvom – ući će u istoriju srpskog naroda po čuvenoj i slavom ovenčanoj Cerskoj bici.
Sa saobraćajno-geografskog gledišta položaj je relativno povoljan, jer se planina nalazi u blizini Šapca i Loznice, ali i Beograda i Novog Sada. Do samog planinarskog doma na Ceru postoji asfaltni put koji dolazi iz Tekeriša i povezan je putem Šabac – Zavlaka – Krupanj. Loše je to što je ovaj put nije dobrog kvaliteta.
Turistički položaj prema glavnim turističkim pravcima je relativno povoljan. S obzirom na to da je Cer udaljen od Šapca samo 35 km i da je Šapčanima ovo najbliža planina, on predstvalja značajno izletište. Beograd je udaljen 120 km, Novi Sad svega 100 km, pa je sve veci broj posetilaca i iz ovih gradova. Ono što predstavlja problem je to što autobuski prevoz nije dobro organizovan i uskladjen , pa posetioci moraju da dolaze sopstvenim prevozom. Rešavanje ovog problema bi doprinelo povećanju broju posetilaca.
Turistički položaj prema glavnim turističkim disperzivima kao što su Šabac, Loznica, Beograd i Novi Sad je relativno povoljan, jer se relativno lako I za dosta kratko vreme može stići do planine.
Turistički položaj prema konkurentima kao što je Gučevo, koje takođe pripada opštini Loznica je nepovoljan. Gučevo u nekoj meri ima razvijen turizam I meštanima Loznice je bliži, pa oni samim tim nisu zainteresovani da provode vreme na Ceru. Takodje Valjevo koje je relativno blizu ima svoja afirmisana turistička područja, pa su male šanse da se posetioci iz ovog grada privuku .
Što se tiče položaja u odnosu na međunarodne pravce, Cer je smešten oko 105 km od puta E-70 koji ovaj kraj povezuje dalje ka Zagrebu i Ljubljani. Koridor 10 je udaljen oko 100 km od Cera, aerodrom u Beogradu oko 110 km, aerodrom u Sarajevu oko 130 km, pa bi se položaj prema međunarodnim pravcima mogao oceniti kao povoljan.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Geografija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari