Odlomak

Voved

So zgolemuvanje na prednostite na informaciskite tehnologii, dojde i do promena na ulogata na bibliotekite. Bibliotekite se sretnaa so novi predizvici, pobaruvanja i očekuvanja. Bibliotekite gi menuvaat svoite uslugi i proizvodi za da im izlezat vo presret na korisnicite i da gi zadovolat nivnite potrebi za informacii.
Tradicionalnite biblioteki seušte rabotat so golemi, pečateni materijali koi se skapi i glomazni. Korisnicite veќe ne se zadovoluvaat samo so pečateni materijali. Tie sakaat da gi zamenat pečatenite informacii so podinamični elektronski izvori. Pobaruvačkata za digitalni informacii e se pogolema.
Svetot se stremi kon sredina vo koja digitalnata informacija vo golem del ќe ja zameni potrebata od pečateni informacii. No, postoenjeto na bibliotekata ne zavisi od fizičkata forma na dokumentite. Nejzinata misija e da gi povrze minatoto so segašnosta, da pomogne da se formira idninata so začuvuvanje na zapisite na čovečkata kultura. Misijata ќe ostane nepromeneta, bez ogled vo kakva forma se informaciite. So vklučuvanje na informaciskite tehnologii vo bibliotekite ќe dobijat i korisnicite i bibliotekite.
Digitalnite biblioteki se obiduvaat da obezbedat brz pristap do digitaliziranite informacii vo sekoe vreme i od sekoe mesto.

Digitalna biblioteka

Digitalna biblioteka e biblioteka vo koja kolekciite se začuvani vo digitalen format, nasproti pečateni, mikrofilm i sl., i se dostapni preku kompjuter. Sodržinite možat da bidat začuvani lokalno ili da bidat pristapni od dalečina.
Federacijata na digitalni biblioteki ja definira digitalnata biblioteka kako: organizacija što obezbeduva izvori, vklučuvajќi i specijaliziran kadar i struktura, nudi intelektualen pristap, tolkuva, distribuira, začuvuva i obezbeduva čuvanje i dolgotrajnost na digitalnite kolekcii za da bidat dostapni za čitanje na odredena teritorija.
Digitalnite biblioteki ne se samostojni i odvoeni strukturi. Digitalnata biblioteka e tehnički povrzana so izvorot na kolekcijata.
Digitalnite biblioteki se razlikuvaat od tradicionalnite biblioteki vo poveќe segmenti. Tradicionalnite biblioteki se karakteriziraat so:
– Pečateni kolekcii,
– Stabilna so baven razvoj,
– Individualnite objekti ne se direktno povrzani eden so drug,
– Ograničen pristap i centraliziran menadžment,
– Ednostrana interakcija i
– Sloboden i univerzalen pristap.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari