Odlomak

1. Uvod

Interent je, najveća svjetska kompjuterska mreža. To je jedna opšta, globalna mreža sastavljena od stotina hiljada lokalnih, regionalnih i nacionalnih mreža.
DNS (eng. Domain Name System) je imenički servis koji omogućava povezivanje slovnih
naziva na Internetu s IP (eng. Internet Protocol) adresama koje jedinstveno adresiraju
udaljeni resurs i omogućavaju komunikaciju s njime. DNS je realizovan kao strogo hijerarhijski distributivni sistem u kojem se mogu nalaziti različite informacije, ali se prvenstveno koriste one o IP adresama i slovnim nazivima. U DNS imenicima se najčešće nalaze slovni nazivi računara ili uređaja (eng. hostname), a svaki takav naziv je jedinstveno simboličko ime unutar pojedine mreže koje služi za elektronsku identifikaciju nekog računara.
DNS poslužitelji pružaju DNS informacije koristeći DNS protokol za komunikaciju kako s
klijentima tako i međusobno.

2. Mrežne adrese

Na velikoj internet mreži, najveći je problem bio osmisliti način imenovanja računara, koji će koristiti svi protokoli, usluge i na kraju krajeva sami korisnici da bi komunicirali s nekim računarom. Sistem IP adresa koji je razvijen imao je mnogo prednosti nad nekim drugim tada predloženim sistemima, pa je prihvaćen za korištenje na ARPAnetu i, kasnije, NSFnetu i Internetu. Svaki računar na mreži dobiva adresu u obliku četiri broja odvojena tačkama to se
naziva IP adresom. Dekadska adresa dobiva se tako da se svaka grupa od 8 bitova posebno pretvori u svoj dekadni brojni ekvivalent. Numerička adresa ima dva važna dijela,prvi dio adrese predstavlja broj mreže na koje je priključen računar, a da drugi dio adrese predstavlja broj računara u toj mreži. Naravno, postavlja se pitanje “šta je šta” ako imamo adresu od četiri broja: postoje barem tri mogućnosti,a sve te tri mogućnosti se koriste. Kada se razmišlja o načinu IP adresiranja, pretpostavilo se da će postojati:
• mali broj samostalnih mreža s jako velikim brojem računara
• određen broj mreža koje imaju srednji broj računara
• vrlo velik broj mreža koje povezuju manji broj računara

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari