Odlomak

UVOD

Tema ovog seminarskog rada jeste „Other grafikoni u Excelu“. Cilj pisanja rada jeste približiti sam pojam Excela kao programa za proračunske tablice, te objasniti pojram grafikona i posenu pažnju posvetiti „Other“ grafikonima u opcijama Excela.
Rad je sastavljen iz dva poglavlja. U prvom poglavlju je napravljen uvod o programu Excel, a u drugom je pažnja usmjerena ka grafikonima, njihovim vrstama, za šta služe i za koje predstavljanje podataka se najčešće koji grafikon koristi.
Seminarski rad je sastavljen iz slijedećih cjelina:
 Uvod
 Teoretski dio
 Zaključak te
 Literatura

1. Microsoft Excel
Microsoft Excel je program za proračunske tablice koji je razvijen od strane Microsofta. Zajedno s već spomenutim Wordom i PowerPointom čini sastavni dio programskog paketa Microsoft Office.
Microsoft Excel je alat za analizu podataka. Mogućnosti korištenja Excela su brojne, poput organizacije podataka, stvaranja lista ili baze podataka. On sadrži alate za analizu koji omogućuju kreiranje tablica i generiranje grafikona iz podataka u proračunskim tablicama.
Datoteka MS Excela je većini korisnika poznata kao radna knjiga. Svaka radna knjiga sastoji se od jednog ili više radnih listova (worksheet). Svaki radni list sastoji se od redaka i kolona.
Excel je odličan analitički alat za poslovanje. Proračunske tablice se često koriste za pohranu financijskih podataka. Formule i funkcije koje se koriste za ovu vrstu podataka su:
izvođenje osnovnih matematičkih operacija, kao što su zbrajanje pojedinih kolonaa i redakapronalaženje vrijednosti kao što su dobit ili gubitakizračun otplatnih planova za kredite ili hipoteke pronalaženje prosjeka, maksimalne ili minimalne vrijednosti u određenom rasponu podatakaMnoštvo organizacija koristi Excel za upravljanje proračunom, poslovno planiranje, evidenciju kupaca, analizu prodaje, čuvanje podataka o klijentima i sl.
Osim u poslovne svrhe Excel možete koristiti i kod kuće. Kreiranje lista je jednostavno jer su tablice unaprijed zadane. Potrebno je samo unijeti podatke koje želite spremiti.
Njime možete pratiti svoje osobne finansije, raspoređivati kućni budžet, zapisivati buduće planove i investicije te napraviti analizu troškova. Isto tako možete zapisati svoju kolekciju CD-a ili filmova, napraviti šoping listu, pisati unos kalorija, pratiti gubitak težine uz pomoć grafikona, napraviti raspored sati i slično.

1.1. Pokretanje Excela
Microsoft Excel se pokreće kao i sve ostale Microsoft Windows aplikacije. Najbrži način je pronaći ikonu prečaca (Shortcut) na radnoj površini i dvostrukim klikom miša pokrenuti program.Ukoliko nemate prečac Excel na radnoj površini možete ga odabrati putem izbornika:

Gumb Start -> Svi programi -> Microsoft Office -> Microsoft Excel
(Start -> All Programs -> Microsoft Office -> Microsoft Excel)

 

Uvodni dijalog prozor Microsoft Excela pojavljuje se u samo startu. Na ovom dijalog prozoru imamo mogućnost izbora što učiniti tj. na koji način želimo startati sa radom, pa prema tome imamo slijedeće mogućnosti :
 Otvoriti praznu radnu knjigu ili radni list.
 Recent workbook tj. otvoriti radne knjige koje smo već prije otvarali i radili u njima.
 Open Other Workbooks
 Pretražiti online za predložak radne knjige ili radnog lista u Excelu
 Otvoriti već gotove predloške Excel sa ponuđenim izgledom i funkcionalnostima.

2. Grafikoni u Excelu
Grafikoni se koriste za prikaz niza numeričkih podataka u grafičkom formatu da bi se olakšao pregled velikih količina podataka i odnosa između različitih nizova podataka.
Excel podržava mnoge vrste grafikona da bi vam omogućio prikaz podataka na načine koji su smisleni ciljnoj skupini. Kada stvorite grafikon ili promijenite postojeći grafikon, možete odabrati jednu od mnogih vrsta grafikona (primjerice stupčasti ili tortni grafikon) ili njihove podvrste (primjerice složeni stupčasti grafikon ili tortni grafikon u 3D prikazu). Možete stvoriti i kombinirani grafikon korištenjem više od jedne vrste grafikona u jednom grafikonu.
Grafikon se sastoji od mnogo elemenata. Neki su od tih elemenata prikazani prema zadanim postavkama, a druge je moguće dodati po potrebi. Možete promijeniti prikaz elemenata grafikona tako da ih premjestite na druga mjesta na grafikonu, promijenite im veličinu ili oblik. Također možete ukloniti elemente grafikona koje ne želite prikazati.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari