Odlomak

1. UVOD
Prema obliku državnog uređenja Bosna i Hercegovina je secifična i složena državna zajednica i sastoji od dva entiteta: Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine.

Bosna i Hercegovina ima nekoliko nivoa političkih struktura nakon državnog nivoa. Najvažnija od ovih podjela je organizacija države po entitetima (Republika Srpska (RS) i Federacija Bosne i Hercegovine (FBiH)). Federacija Bosne i Hercegovine raspolaže sa 51% površine Bosne i Hercegovine, a Republika Srpska sa 49%. Entiteti su nastali u Dejtonskom sporazumu 1995. godine, kao rezultat kompromisa predstavnika tri konstitutivna naroda.
Od 1996. godine ovlašćenja vlada oba entiteta se u odnosu na državni nivo značajno smanjuju. Treći nivo političke podjele, nakon entiteta u Federaciji BiH su kantoni. Federacija Bosne i Hercegovine se sastoji od deset kantona. Svi oni imaju svoju kantonalnu vladu, koja se nalazi pod zakonom Federacije.
Zadnji nivo političke podjele Bosne i Hercegovine su opštine. Zemlja se sastoji od 141 opštine, od kojih su 79 u Federaciji Bosne i Hercegovine, a 62 u Republici Srpskoj, dok je grad Brčko zasebna administrativna jedinica – distrikt.
Potpuna slika Bosne i Hercegovine kao složenog oblika državnog uređenja može se razumjeti analizom Ustava Bosne i Hercegovine i to analizom u pogledu raspodjele nedležnosti između Bosne i Hercegovine i njenih entiteta.

2. INSTITUCIJE BOSNE I HERCEGOVINE

2.1. Nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine i nadležnosti entiteta

Ustanovljavanje nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine je regulisano na način koji je tipičan za konfederalni oblik državnog uređenja gdje entiteti svoje izvorne nadležnosto prenose na institucije Bosne i Hercegovine.
Nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine su:
1. spoljna politika
2. spojlnotrgovinska politika
3. carinska politika
4. monetarna poltika
5. finansiranje ustanova i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine
6. politika i propisi za useljavanje, izbjeglice i azil
7. sprovođenje krivičnih zakona na međunarodnom planu i između entiteta; odnosi sa Interpolom
8. uvođenje i rad sredstava za međusobne i međunarodne komunikacije
9. regulisanje saobraćaja između entiteta
10. kontrola vazdušnog saobraćaja

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Pravo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari