Odlomak

Esej

Psihologija je nauka koja „ne čita“ ljude, već nauka koja proučava ljudsko ponašanje i uzroke tog ponašanja. Ako se mene pita ovaj predmet nije težak,smatram da se ovom predmetu mora samo posvetiti dovoljno vremena kako bi se sve naučilo i „posložilo“ nakon što se nauči. Psihologija kao predmet me zanimala jako još u srednjoj školi, pa mi je gradivo koje sada radimo proširenje naučenih osnova. Na predmetu opća psihologija smo proučavali sve od nastanka psihologije kroz historiju sve do same srži i uzroka „zašto ljudi rade, ono što rade“.
Psihologija se ne može posmatrati kao psihijatrija, niti se može poistovjetiti nekim medicinskim terminima. Naučili smo kroz ovaj semestar mnogo stvari koje su zanimljive, jer u suštini proučavamo sami sebe, učeći psihologiju. Naučili smo ko i kada je osnovao prvi laboratorij za psihoanalizu, te se smatra ocem psihologije. Od tog trenutka počinje razvoj psihologije, jer sve do sada su bile samo teorije bez nekih čvrstih dokaza, a sve što ne potkrijepimo činjenicom ne možemo uzeti kao vjerodostojno. Psihologija se bavi proučavanjem onog što čovjeka čini čovjekom, njegovo ponašanje te fiziološke promjene u organizmu. Psihologija seže u duboku historiju kao dio filozofije, još u doba velikih mislioca poput Aristotela, Demokrita…
Mnogi su naučnici smatrali da se po njihovim teorijama čovjek ponaša i djeluje onako kako na njega djeluju različiti faktori, npr. Demokritova teorija ističe kako je čovjekovo ponašanje uzrokovano različitim vanjskim faktorima, bihevioristi su smatrali kako je za psihologiju bitno samo ono što vidimo, te razne druge škole koje su imale različite hipoteze prema kojima su određivale svoje teorije o ljudskom ponašanju.
Načini na koje su psiholozi prikupljaju podatke su eksperimenti, ankete, upitnici, testovi, posmatranje… Da bi bili sigurni u dobijene podatke moramo imati obično dvije grupe ljudi(ispitanika), „normalne“ i one na koje djelujemo na neki način, kako bi potvrdili ili pobili određenu hipotezu, npr. Kod motivacije, jednoj grupi se može staviti određena novčana nagrada, kako bi pozitivno ili negativno uticali na njihovu koncentraciju tokom rješavanja određenog zadatka.
Naučili smo „sistem“ po kojem čovjek uočava, kodira, pamti, prisjeća se te zaboravlja, proučavali smo šta je to i šta čini nervni sistem te kakve uloge ima u procesima mišljenja, fizičkih funkcija čovjeka, koja su sve oboljenja, te kakve su posljedice povreda nekih dijelova centralnog ili perifernog nervnog sistema.
Psihologija zauzima široko područje koje proučava pa tako pod tim između ostalog pripada i to kako čovjek osjeti neke pojave, šta sve čovjek primjeti u jednoj sekundi samo ako obrati dovoljno pozornosti/pažnje na neke određene pojave koje se nalaze svuda oko nas, a naša čula ih registriraju. Ukoliko kažemo da nas je psihologija usmjerila čak i na to kako da riješavamo probleme koje nam život stvara, nećemo pogriješiti, jer mišljenje i razmišljanje dovodi do rješenja problema. Ako nekom kažem da sam sretan, tužan, ljut, da me nečeg strah, sa sigurnošću možemo znati bar šta znači to što izgovorimo. Ljudski izrazi lica govore dosta o tome kako se u nekom trenutku osjeća ta osoba.
Kroz ovaj esej pokušao sam napraviti osvrt na predmet i dati svoje lično mišljenje o istom, te na neki način opisati kako ja tumačim psihologiju i njene sadržaje.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Psihologija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari