Imanuel Kant i njegova filozofija
Objavio goca90 25. novembar 2024.
Objavio vekibp 26. novembar 2014. Prijavi dokument
FILOZOFIJA ( PRO MANUSCRIPTO )
1. POJAM I PREDMET FILOZOFIJE
Riječ filozofija grčkoga je podrijetla. Glagol „philos“ znači voljeti, a „sophia“ znači mudrost. U doslovnom prijevodu filozofija bi značila „ljubav prema mudrosti“. Pitagora je prvi rabio riječ filozofija.
Filozof je čovjek koji je željan znanja i koji je sav usmjeren ka tom cilju. SOKRAT je za sebe tvrdio da nije mudrac, nego ljubitelj mudrosti.
PLATON kaže da se samo Bog može nazvati mudrim, a ljude je prikladno zvati filozofima. ARISTOTEL kaže da je filozofija Božanska nauka, pa su i ljudi koji to postignu sretni i blaženi.
Predmet filozofije nalazimo u otkrivanju naravi i traženju smisla svega. Filozofija istražuje svu stvarnost, traži joj počelo i izvor. Sredstvo kojim filozofija istražuje stvarnost jest razum. Filozofija je kritičko razmišljanje o svemu što jest. Otac najnovije filozofije , RENE DESCARTES, filozofiju definira kao studij mudrosti. Koncem 19. i početkom 20. stoljeća u Njemačkoj i Francuskoj oblikovala se ANTROPOLOŠKA I ŽIVOTNA FILOZOFIJA.
2. IZVORI FILOZOFIJE
Kao izvor filozofije, filozofi se uglavnom slažu da je to čuđenje. Čuditi se znači težiti znanju. Osim čuđenja tu je i dvojba. Kqao treći izvor javlja se i potresenost ljudskog bića. Životne situacije koje čovjeka potresaju, a on ne može na njih utjecati. Osim ovih izvora, neki autori spominju još i : religiju, umjetnost i znanost.
3. ODNOS FILOZOFIJE I ZNANOSTI
U doba svog nastanka, filozofija je bila istovjetna sa znanošću. Prvi filozofi bili su i prvi znanstvenici. S vremenom, pojedine su se znanstvene struke odvajale od filozofije i postale samostalne discipline.
4. ZNANOST
Znanost je skup svih metodički stečenih i sustavno sređenih znanja o nekom predmetu. Znanstvena se spoznaja razlikuje od obične trima oznakama: općenitošću, metodom i preciznošću. Svaka znanost ima svoj predmet koji proučava.
5. ZNANSTVENE METODE
Metoda je planski postupak ispitivanja i istraživanja neke pojave. Razlikujemo dvije vrste metoda:
METODA ZNANSTVENOG ISTRAŽIVANJA: analiza, sinteza, dedukcija, indukcija, analogija, apstrakcija, generalizacija, teorija, eksperiment i hipoteza.
METODA ZNANSTVENOG SISTEMATIZIRANJA: definicija, divizija, dokazivanje i opovrgavanje.
6. ANALIZA
Je postupak znanstvenog istraživanja i objašnjavanja stvarnosti putem raščlanjivanja složenih misaonih tvorevina na njihove jednostavnije, sastavne dijelove. Analizom postižemo JASNOĆU.
7. SINTEZA
Je postupak znanstvenog istraživanja i objašnjavanja stvarnosti putem spajanja, sastavljanja jednostavnih misaonih tvorevina u složene, iz složenih u još složenije. Sintezom postižemo PREGLEDNOST.
Objavio goca90 25. novembar 2024.
Objavio minche90 18. april 2024.
Objavio ivanicaa7822 25. mart 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio Milannce92p 02. decembar 2024.
Objavio anjetina0105 02. decembar 2024.
Komentari
You must be logged in to post a comment.