Odlomak

1. Pojam i značaj računovodstva

U stručnoj literaturi postoje različite definicije pojma računovodstva, u zavisnosti od zadataka i postupaka koji se koriste u računovodstvenoj metodologiji, ali i želje autora da svojom definicijom istakne neku od karakteristika računovodstva kao opšteprihvaćenog jezika ekonomske aktivnosti. Definicija Komiteta za terminologiju američkog Instituta ovlašćenih javnih računovođa glasi:
„Računovodstvo je nauka o beleženju i klasifikovanju poslovnih transakcija i događaja, primarno finansijskog karaktera, i veština sastavljanja značajnih izveštaja, analize i interpretiranja ovihtransakcija i događaja, i prenošenje rezultata licima koja mogu doneti odluku ili dati ocenu“.

Pored navedene, postoje i druge definicije računovodstva. Međutim, iako ni jedna definicija ne može da obuhvati sve elemente računovodstva ili da posmatra računovodstvo istovremeno kao proces, informacioni sistem, poslovni jezik, naučnu disciplinu i nastavni predmet, ipak se, na osnovu njihovih odredbi mogu izvući zaključci o svrsi, funkciji računovodstva. Osnovna svrha računovodstva je da poslovanje učini razumljivim kako bismo bili u stanju da preduzimamo i odgovarajuće akcije. Računovodstvo je podfunkcija funkcije upravljanja koja svojim informacijama oplemenjuje funkciju upravljanja u domenu planiranja i kontrole. I to ne samo kada su u pitanju informacije o proteklom poslovanju, već i informacije o sadašnjem i budućem poslovanju.
Na nivou nacionalne ekonomije evidentan je značaj računovodstva, odnosno računovodstvenih informacija. U stvari, bez računovodstvenih informacija ne mogu funkcionisati vitalni sistemi jedne zemlje, tj. poreski sistem, statistika nacionalnog dohotka i društvenog proizvoda i dr. Jednom reči, bez računovodstva kao opšteprihvaćenog jezika poslovne aktivnosti, privredni sistem jedne zemlje ne može efikasno obaviti svoju funkciju.

Poslednjih godina sve više se govori o svetskom računovodstvu, umesto o nacionalnim računovodstvima. S tim u vezi uglavnom se pominju dva globalna računovodstvena sistema:

•    anglo-američki i
•    kontinentalno-evropski.

Poznavanje računovodstva, a samim tim i korišćenje njegovih informacija u poslovne svrhe je je uslov bez koga se ne može. Zbog toga se često ističe da je računovodstvo poslovni jezik, odnosno opšteprihvaćeni jezik ekonomske aktivnosti.

 

 
2. Pojam, predmet, ciljevi knjigovodstva

Knjigovodstvo predstavlja naučnu metodu koja hronološki i sistematski registruje nastale promene u imovini preduzeća. Predmet knjigovodstva čine poslovne promene na imovini odnosno finansijski i vrednosni podaci o stanju i promenama na imovini. Pod imovinom se podrazumevaju sredstva – stvari, prava i gotovina kojima se izvršavaju poslovni zadaci i postižu ciljevi preduzeća. Ista se posmatra sa dva aspekta. S jedne strane imovina se posmatra prema funkciji koju ima u procesu proizvodnje i kao takva se označava aktivom. S druge strane imovina se posmatra shodno poreklu, pripadnosti, odnosno vlasništvu i označava se pasivom. Budući da se imovina posmatra na osnovu dva obeležja logično je da ukupan iznos po osnovu oba obeležja bude kvantitativno jednak, tj, aktiva = pasiva, odnosno, aktiva = kapital + obaveze.

Ciljevi knjigovodstva odnose se na efikasnost upravljanja preduzećem. Utvrđivanje finansijskog rezultata kao bitne determinante pokazatelja rentabilnosti čini osnovni, glavni cilj (svrhu) računovodstva, odnosno knjigovodstva. Pored osnovnog i glavnog cilja, sa gledišta upravljanja, računovodstvo ima i druge, takođe važne ciljeve. Najvažniji ciljevi računovodstva, odnosno knjigovodstva su:

•    utvrđivanje finansijskog rezultata kako preduzeća u celini, tako i po organizacionim delovima radi kontrole efikasnosti poslovanja preduzeća;
•    utvrđivanje finansijskog položaja preduzeća;
•    obezbeđivanje pouzdane osnove za kontrolu izvršenja planskih zadataka i finansijsku analizu uspeha preduzeća;
•    pružanje podataka za kontrolu korišćenja raspoložive imovine preduzeća;
•    obezbeđenje drugih relevantnih podataka i informacija internim i eksternim korisnicima.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Skripte

Komentari