Odlomak

UVOD U RAD
Obzirom da sport kojim se ja bavim (sjedeća odbojka) nema neki plan (barem ja nisam prošao rad pod takvim tretmanom) fitnes vježbi, odnosno jačanja mišićnog i vezivnog tkiva, bazirat ću se na vježbe koje se koriste u pripremi za validnu odbojku. Prikazane slike govore kolika je razlika u pokretima, odnosno korištenju donjih ekstremiteta pri izvođenju određenih pokreta u odbojci. Prema važećoj strukturi kineziologijske nauke,odbojka pripada skupini kompleksnih kinezioloških aktivnosti u kojoj dominiraju cikličke i acikličke strukture kretanja. Sukladno tome, javljaju se znatni i kompleksni zahtjevi odbojkaškeigre u odnosu na antropološka obilježja odbojkaša. Posebno se to odnosi na motoričke i funkcionalne sposobnosti i promjenjive morfološke karakteristike koje se razvijaju i održavaju postupcima u okviru kondicijskog treninga. Bez visoke razine kondicijske pripremljenosti, nezamisliva su visoka rezultatska ostvarenja.
Moderna odbojka je obilježena povećanim intenzitetom izvedbe svih elemenata igre.Preventivni kondicijski trening za konačan cilj ima smanjenje broja i težine ozljeda sportaša Pozicija sistema prevencije ozljeda u tehnologijama sportske pripreme nedovoljno je precizirana, pa se uočava potreba za ovim segmentom sportske pripreme.
Upravo je kondicijska priprema velikim dijelom usmjerena na prevenciju ozljeda, te se u posljednje vrijeme kondicijski treneri stavljaju u poziciju neposrednih realizatora preventivnih trenažnih postupaka.

 

 

PREVENCIJA OZLJEDA
Na smanjenje broja i težine ozljeda sportaša može se utjecati u okviru više područja sportske pripreme. Svaki od tih segmenata sportske pripreme ima svoju vrijednost u analitičkom i integralnom promatranju njihova doprinosa prevenciji ozljeda. Zbog toga je razloga važno razumjeti kompleksnost i multidisciplinarnost ovog problema.
Prvi znatan utjecaj na prevenciju ozljeda u sportu ima dijagnostika dimenzija antropološkog statusa sportista. U tom smislu posebnu važnost imaju zdravstveni pregledi koji bi trebaliuključivati veliki broj postupaka kojima se želi doznati što više odgovarajućih informacija o stanju lokomotornog aparata, unutarnjih organa, biokemijskim parametrima, historije bolesti i ozljeda te drugim značajnim medicinskim faktorima. Također je potrebno provesti serioznu motoričku, funkcionalnu i morfološku dijagnostiku. Informacijama o motoričkim deficitima te njihovim uvažavanjem u kreiranju trenažnih postupaka, smanjuje se mogućnost postavljanja prevelikih zahtjeva tokom provedbe kondicijskog treninga.
S druge strane, funkcionalna dijagnostika provedena najsavremenijom tehnologijom daje informacije o ponašanju kardio-respiratornog sustava tijekom velikih opterećenja, pri čemu se posredno mogu doznati bitne informacije o sportaševim eventualnim kritičnim energetskim zonama. Konačno, antropometrijskim postupcima dolazi se do spoznaja o građi tijela, somatotipu i kritičnim zonama sportaševe konstitucije. Psihološka dijagnostika također može imati utjecaj na prevenciju sportskih ozljeda. Pravodobno informiranje neposrednih realizatora sportske pripreme o dimenzijama ličnosti i mogućim rizicima koji nastaju zbog sportaševog ponašanja na treningu, može umanjiti neželjene posljedice.
Dugoročna sportska priprema najsigurniji je put prema ostvarivanju visoko postavljenih sportskih ciljeva. Jedino je realizacijom globalnih i parcijalnih ciljeva svake faze sportskog usavršavanja moguće u dužem vremenskom razdoblju osigurati visoki sportski učinak i kvalitetan zdravstveni status sportiste.
U okviru kondicijske pripreme jednako je važno voditi računa o stanju usavršenosti tehnika pojedinih vježbi. To se posebno odnosi na trenažni rad s teretima i pliometrijsku tehnologiju treninga, te na sve druge visokorizične operatore sportske pripreme. Biomehanički nekorektna izvedba takvih vježbi, ovisno o stupnju opterećenja može izazvati mikrotraume lokomotornog aparata, a onda i veće ozljede koje sportistu na dulje vrijeme mogu udaljiti iz treninga. Isto pravilo vrijedi i za neispravne tehnike izvođenje određenih tehničkih elemenata u odbojci.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Sport

Komentari