Odlomak

1.UVOD U GLOBALIZACIJU
Globalizacija potiče od engleske reči „the globe“ što znači Zemlja, zemaljska kugla, okruglo ili loptasto nebesko telo, pri čemu globalizacija obuhvata sve društvene procese i odnose koji imaju planetarni karakter, koji se manifestuju u svim aspektima svetskih zbivanja. Globalizacija bi tako
podrazumevala socijalni proces koji teži sveobuhvatnosti i jedinstvenosti sveta.Ona predstavlja povezivanja koja prevazilaze okvire nacionalne države, a cilj im je povećanje ekonomskog rasta i bogatstva. Takodje  je i poslednji stepen u stalnom procesu društvene promene.Izraz globalizacije počeo se koristiti pre 20-ak i više godina za objašnjenje novog talasa promena u čovečanstvu, tehnologiji I društvu.
Globalizacija upućuje na sliku sveta kao zajedničkog prostora u kome se delovi tehnološke, političke, ekonomske i ekološke strukture povezuju ogromnom brzinom poništavajući geografske distance, uvodeci demokratski oblik vlasti i uvećavajući bogatstvo. Osnovno obeležje globalizacije jeste tehnološka revolucija, odnosno stvaranje globalne ekonomije sa svetom bez granica i univerzalnom kulturom:jednake forme, moderne tehnologije, tržišne ekonomije i demokratijaPristalice globalizacije smatraju da je to proces koji vuče ka društvenom progresu u svim njegovim aspektima(npr.tehnoloskom,kulturno-naucnom) doprinoseći da svi postanu bogatiji. Na drugoj strani su oni koji smatraju da je globalizacija isključivo neka vrsta zapadnog sveta. Dok za jedne globalizacija označava integraciju sveta i stvaranje globalne ekonomije i kulture, za druge ona označava podele i sukob civilizacija. Za dobitnike ona predstavlja civilizacijski napredak, dok je za nazadovanje, koja produbljuje odnos između bogatih i siromašnih, stvarajući uslove da bogati budu još bogatiji, a siromašni još siromašniji.
Globalizacija je proces kojim se u današnjem svetu postepeno ukidaju ograničenja protoka roba, usluga, ljudi i ideja među različitim državama i delovima sveta.Globalizacija svoje korene ima u režimu slobodne trgovine. Iako su pokušaji globalizacije započeli još nakon II svetskog rata, taj proces se intenzivirao tek sa završetkom hladnog rata i uspostavljanjem SAD kao jedine globalne sile. U dominantnoj ideologiji vladao ekonomski liberalizam te je agresivno promovisana globalizacija kao rešenje većine problema u savremenom svetu.Zagovornici globalizacije tvrde kako bi ukidanje carina i drugih ograničenja dovelodo jačanja tržišta, odnosno pojave kvalitetnijih roba i usluga. Takođe se navodi kako bi intenziviranje kontakta među ljudima i državama u svetu smanjilo mogućnost velikih sukoba.
Istaknuto je da globalizacija ima i negativne i pozitivne aspekte, ali da svakako donosi značajne promene. Razvijeni svet nosilac je procesa globalizacije I upravo je on najbolje iskoristio aktualne globalne okolnosti. Razvojem informatičke I komunikacijske tehnologije svijet je postao jedinstveni sastav, a veza između dva subjekta u različitim delovima sveta se ostvaruje u roku od nekoliko minuta. Stvaranje gospodarskih i političkih povezivanja je u vezi s procesom globalizacije.
Mi kao ljudska populacija na celoj globalnoj teritoriji smo svedoci rastuće međuzavisnosti između država širom sveta i odvijanja niza nezavisnih procesa koji se događaju i obuhvataju države, regione,i čitav svijet. Ovaj splet svih odnosa kojima se povezuju u raznim oblastima, vremenima, pri različitim brzinama odvijanja, s tendencijom sveobuhvatnosti, ali i širenja i kod onih procesa koji su već postali globalni- nazivamo globalizacijom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari