Odlomak

1.Uvod

Istorija kvaliteta je široko, složena i stara koliko i istorija čovečanstva. Kvaliteta kao pojam odnosno atributivna kategorij a nalazi se u prvim pisanim tragovima o odgovornosti za kvalitetu proizvoda, kao što su: Hamurabijev zakonik, zapisi na grobnicama egipatskih faraona, itd. Zahtjev za kvalitetom posljedica je razvoja društva, podjele rada i razvoja veština i znanja u pogledu izrade proizvoda i usluga. U tom smislu, od početka industrijske proizvodnje do danas, kvaliteta se razvijala od jednostavnog kontroliranja, preko osiguranja kvalitete i upravaljanja kvalitetom do perfekcije.

Filozofske pravce u kvaliteti, profilirala je grupa ljudi, koje se često naziva guruima kvalitete. Guru označava uvaženog učitelja, duhovnog vođu. Guru kvalitete, pored svog osnovnog značenja, označava karizmatičnu osobu koja je svojim konceptom i pristupom kvaliteti značajno doprinela profiliranju filozofske misli okvaliteti.

U razdoblju od drugog svetskog rata do danas, mogu se razlikovati tri grupe gurua kvalitete :
•    Rani Amerikanci, koji su svojim radom utjecali na razvoj misli o kvaliteti u Japanu (Joseph M. Juran, Edwards Deming i Armand Feigenbaum);
•    Japanci, koji su razvili novi koncept kvalitete, a sve to na osnovama učenja “ranih” Amerikanaca (Kaoru Ishikawa, Genichi Taguchi i Shigeo Shingo);
•    Novi zapadni val, koji je podigao razinu svijesti o kvaliteti na Zapadu (Philip Crosby, Tom Peters i Claus Moller).

2. Gurui kvaliteta

2.1 William Edwards Deming

William Edwards Deming (14.10.1900. – 20.12.1993.), jedan od najpoznatijih autora i konzultanata na polju kvalitete, preciznije menadžmenta kvalitete, rođen je u Sioux City u državi Iowa, SAD u obitelji Williama Alberta Deminga i Plume Irene Edwards. Doktorirao je fiziku na Sveučilištu Yale 1927. godine. Krajem dvadesetih godina prošlog stoljeća počeo je raditi na poznatom postrojenju Western Electric Hotorn u Chicagu. Ovo postrojenje je kasnije postalo poznato i po tome stoje Elton Majo u njemu izveo čuvene Hotorn eksperimente.Zanimljiv je podatak daje Deming sve do smrti 1993. godine održavao svoju savjetodavnu praksu. Njegov profesionalni put, u najvećoj mjeri, odredilo je putovanje u Japan. 1947. godine poslan je u Tokio kao savjetnik pri stožeru savezničkih snaga (primjena tehnike uzorkovanja). Tijekom boravka u Japanu upoznao je skupinu menadžera koji su bili u vrlo dobrim odnosima s Keidanrenom -najvećim sindikatom poslodavaca u Japanu. Prva predavanja koja je održao u srpnju 1950. godine brzo su urodila plodom. Japanska industrija odmah je prihvatila i usvojila Demingovu teoriju menadžmenta kvalitete, a deset godina kasnije japanski proizvodi preplavili su američko tržište. Američki potrošači kupovali su bolje i jeftinije proizvode koji su došli iz Japana, stoje izazvalo tako velike promjene na međunarodnome tržištu, koje brojni autori nazivaju prekretnicom u povijesti svijeta.Krene li se od definiranja kvalitete, treba istaknuti daje definirajući kvalitetu kao zadovoljstvo korisnika/kupca Deming naglasio potrebu za uspostavljanjem novog pristupa u istraživanju tržišta. Svojom filozofijom kvalitete naglašava važnost predviđanja potreba, a ne samo spoznaje zahtjeva kupca i ističe da sve počinje i završava s kupcem, koji je najvažniji činilac na proizvodnoj liniji. Zbog toga, proizvođači trebaju sve aktivnosti usmjeriti jednom cilju, a to je da se u proizvod, odnosno uslugu ugradi ono što kupac smatra vrijednošću. Pored shvaćanja uloge kupaca, Deming naglašava i ulogu menadžera u procesu unapređivanja kvalitete i to s osobne razine i razine poduzeća.Deming je u znanstvenoj i stručnoj praksi poznat po 14 točaka kojima je iznio svoju filozofiju kvalitete. U većini točaka on zahtijeva od menadžera da prekinu dotadašnju praksu i počnu raditi na novi način. Stoga, se često ovih 14 točaka označava kao 14 obveza menadžmenta. Cilj Demingovih 14 točaka je da menadžment, ali i ostali zaposlenici unutar organizacije promjene odnos prema radu, kako bi troškovi kompanije bili niži, razina kvalitete visoka, a efikasnost poslovanja veća.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ostalo

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari