Odlomak

UVOD

Da bi mogli uraditi seminarski rad na ovu temu prvo moramo znati šta je to finansijska analiza, njen pojam i predmet.
Finansijska analiza predstavlja ispitivanje i objašnjavanje finansijskog položaja i uspješnosti poslovanja. Bavi se istraživanjem i kvantificiranjem veza i odnosa između pojedinih pozicija bilansa stanja, bilansa uspjeha, izvještaja o novčanim tokovima i izvještaja o promjenama na kapitalu kako bi se procijenio finansijski položaj preduzeća kao i njegova uspješnost. Glavni predmet analize su podaci i informacije koje pruža knjigovodstvo.
Informacije koje su neophodne za finansijsku analizu dobijaju se iz osnovnih finansijskih izvještaja, binsa stanja, bilansa uspjeha, izvještaja o novčanim tokovima, izvještaj o promjenama na kapitalu, statističkog aneksa i napomena uz finansijske izvještaje. Svaki od ovih finansijskih izvještaja može samostalno pružiti informacije o određenim finansijskim aspektima preduzeća ali da bi se dobila potpuna i sveobuhvatna analizu finansijskog položaja i uspješnosti poslovanja preduzeća moguće je dobiti samo međusobnim poređenjem pozicija iz finansijskih izvještaja.
U analizi finansijskih izvještaja koriste se:

  •     Horizontalna analiza
  •     Vertikalna analiza
  •     Analiza osnovnih finansijskih indikatora
  •     Analiza pomoću neto obrtnog fonda i
  •     Analiza leverage-a.

Rezultati analize finansijskih izvještaja se koriste kao podloga za : kratkoročno i srednjoročno planiranje, planiranje investicionih projekata, projektovanje biznis planova preduzeća, planova podjele preduzeća, planova spajanja i pripajanja preduzeća. Analiza strukture finansijskih izvještaja je drugi naziv za horizontalnu analizu bilansa stanja.
U narednim stranicama ovog rada prvo ćemo se upoznati sa bilansom stanja kao predmetom analize zatim sa horizontalnom analizom u kojoj ćemo uzeti za primjer kompaniju Mljekara Šabac i pokazati kako to izgleda urađena horizontalna analiza bilansa stanja te kompanije.

 

 

1. BILANS STANJA KAO PREDMET ANALIZE

Bilans stanja predstavlja trenutnu sliku finansijskog položaja neke kompanije na određeni dan. Prikazuje veličinu i strukturu sredstava i izvora finansiranja. Aktiva, struktura sredstava, ukazuje na način na koji su sredstva uložena, dok pasiva, odnosno struktura izvora finansiranja ukazuje ne efekte finansijske aktivnosti, odnosno konstituciju nekog preduzeća.
Aktiva bilansa stanja se dijeli na stalna sredstva ( fiksna,dugoročna) i obrtna sredstva (tekuća, kratkoročna).
Razlika između stalnih i obrtnih sredstava je u ispunjavanju karakteristika kao što su:

  •     Sredstvo će biti razvrstano kao kratkoročno ako se očekuje da će se potrošiti u redovnom toku poslovnog ciklusa  preduzeća ili u periodu do 12 mjeseci, odnosno biće razvrstano kao dugoročno, ako će se potrošiti u periodu dužem od 12 mjeseci,
  •     sredstvo je kratkoročno ako se primarno drži za svrhu prodaje u roku do 12 mjeseci, ako se drži u cilju prodaje u periodu dužem od 12 mjeseci treba ga razvrstati kao dugoročno sredstvo i
  •     sredstvo je kratkoročno ako je u pitanju novac ili novčani ekvivalenti čija upotreba nije ograničena.

Stalna ili dugoročna sredstva se mogu podijeliti na: materijalna (nekretnine, postrojenjam oprema), nematerijalna ( naučno i tehničko znanje, dizajn, implementacija novih procesa ili sistema, licence), dugoročni finansijski plasmani (zajmovi dati drugim preduzećima, ulaganja zadržana za dospijeća – obveznice drugih preduzeća i učešća u kapitalu).
Kratkoročna ili obrtna sredstva se mogu razvrstati na: zalihe ( materijala, robe, nedovršene proizvodnje, gotovih proizvoda), dati avansi, ostala kratkoročna potraživanja, novac i novčani ekvivalenti (gotovina u blagajni, depoziti po viđenju, gotovisnki ekvivalenti-akcije, obveznice, komercijalni i blagajnički zapisi i sl.).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari