Odlomak

1. UVOD

Kvalitetna telekomunikaciona infrastruktura obezbeđuje velikoj populaciji jednostavno korišćenje savremenih informacionih servisa. Realizacijom dobre telekomunikacione infrastrukture dostupne korisnicima doprinosi se realizaciji ideja o ravnopravnosti potrošača i o zaštiti interesa korisnika telekomunikacionih usluga (Zakon o telekomunikacijama). Takođe je poznat stav da ulaganje u telekomunikacionu infrastrukturu predstavlja osnov za ekonomski napredak društva (Strategija razvoja telekomunikacija u Republici Srbiji).
U poslednjih nekoliko godina, došlo je do nagle ekspanzije telekomunikacionih servisa koji se nude krajnjim korisnicima. Ti servisi postaju sve zastupljeniji čak i kod individualnih korisnika po stambenim objektima. Razlog takve ekspanzije leži u tri osnovna pokretačka elementa razvoja telekomunikacija danas:
Deregulacija – koja je otvorila lokalnu petlju za konkurenciju, što je dalje dovelo do pojave novih kompanija koje ulažu u razvoj sopstvene mrežne infrastrukture i razvoj novih servisa na tržištu.
Drastičan pad cena opreme koja se koristi u pristupnim mrežama, prvenstveno komponenti za optičke i Ethernet mreže – što je doprinelo veoma atraktivnim rešenjima u pristupnim mrežama (FTTx).
Veliki porast upotrebe interneta – koji je povećao potrebe korisnika za širokopojasnim servisima, i koji donosi sve više tehničkih sistema i rešenja zasnovanih na IP tehnologijama, što sve zajedno utiče na izuzetno dinamično ulaganje u mrežnu infrastrukturu od strane pružalaca telekomunikacionih usluga.
Telekomunikaciona infrastruktura koja je sposobna da distribuira sve raspoložive servise i obezbedi dovoljan kapacitet za korisnike unutar poslovnih i stambenih objekata može se realizovati strukturnim kablovskim sistemom (SKS). Danas su praktično sve komponente SKS potpuno pokrivene važećim standardima. Zbog toga sva tehnička rešenja i tehnički uslovi za telekomunikacionu infrastrukturu u objektu moraju biti u saglasnosti sa standardima koji definišu SKS.
Obavezujući deo tehničke dokumentacije su tehnički uslovi. U tom smislu, ovaj rad ima za cilj da definiše minimalne tehničke uslove koje telekomunikaciona infrastruktura u poslovnim i stambenim objektima danas treba da zadovoljava. Ukazano je na komponente SKS na koj treba posebno obratiti pažnju pri projektovanju kablovskih instalacija. Deo rada posvećen je tehničkim rešenjima u stambenim objektima u kojima je, i pored naraslih potreba korisnika, telekomunikaciona infrastruktura danas još uvek projektantski marginalizovana.
 

 

 
2. POJAM TELEKOMUNIKACIJA

Telekomunikacija (od grčke riječi tele: dalek, udaljen i latinske communicare: zajedno raditi, saopštiti) označava uopšteno svaku razmjenu informacija preko jedne određene udaljenosti ali bez materijalnog (naprimjer u obliku pisma)transporta.

Već u 18. vijeku su se koristili signali semafora i heliografa kao jedna vrsta telekomunikacije. Danas se pod pojmom telekomunikacije u užem smislu razumije razmjena podataka uz upotrebu elektrotehnike, elektronike i druge modernetehnologije. Prve telekomunikacione službe u tom smislu bile su telegrafija i telefonija. Još prije samog nastanka modernih računara postojali su na daljinu upravljani procesi za pogon raznih mašina. Telekomunikacione službe su elementrani dio današnje infrastrukture. Zbog toga je njihov razvoj (da bi se izbjegao prostorni disparitet) zadatak društva (u praksi uglavnom zadatak države).

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Više u Telekomunikacije

Komentari