Odlomak

Izvrasna vlast – Vlada Republike Srbije

OSNOVE PROGRAMA PREDŠKOLSKOG VASPITANJA I1.Uvod
Vlast je institucionalna moć, a zasnovana je na normativnim pretpostavkama koje imaju za sobom autoritet, koji proizilazi iz volje građana ili društvene organizacije. Normativni poredak je osnova konstituisanja vlasti. Bez organizacije nema vlasti. Vlast je legitimni oblik moći. Gde je vlast tu su uspostavljeni odnosi između prava i dužnosti njenih nosilaca, ali i onih koji su joj potčinjeni. Vlast je takav odnos u kome nema mesta samovolji niti slepoj poslušnosti nego su odnosi međusobno jasno uspostavljeni. Moć je difuzno rasprostranjena, a vlast se kreće u određenim granicama. Ona nikada ne znači potpunu kontrolu. Vlast izdaje određeno upozorenje i zabrane što zavisi od prirode, društva i vlasti. Ona štiti uspostavljenu društvenu organizaciju i služi toj svrsi. Da bi to postigla mora biti sankcionisana, a da bi sankcionisala mora imati instrumente- koristi prinudu (bez obzira na moralnu saglasnost i volju građana). Postoje razni oblici vlasti i državnog uređenja.Kada je reč o Vladi Republike Srbije(o kojoj ćemo detaljnije govoriti u nastavku rada) Vlada je, kao i šef države, organ izvršne vlasti. Vlada kao organ izvršne vlasti karakterističan je samo za parlamentarani sistem vlasti, u kojem postoji bicefalna izvrsna vlast.U presedničkom sistemu vlada pstoji kao faktički skup bliskih saradnika predsednika republike koje ovaj postavlja i otpušta prema svom nahođenju. U skupštinskom sistemu vlasti vlada nije samostalni državni organ nego je organizaciono vezana za parlament, funkcionišući kao njegov izvršni organ.U nastavku rada razmotrićemo i bliže pojasniti sve pojedinosti vezane za : Izvršnu vlast, Vladu Republike Srbije,poslove državne uprave,organizacije državne uprave i uređenju organa iste.

2.Izvršna vlast
Sistem državne uprave Republike Srbije utvrđen je Zakonom o državnoj upravi („Sl.Glasnik RS“,br.79/05). Izvršna vlast ima zadatak da sprovodi zakone koje je donela zakodavna vlast i interpretirala sudska vlast.U opštem smislu, izvršnu vlast čini vlada.Zavisno od političkog sistema na čelu vlade može biti premijer (Ujedinjeno Kraljevstvo i druge) ili predsednik (Sjedinjene Američke Države i druge). Neke države su hibridi, što znači da imaju i premijera i predsednika (Francuska, Srbija i druge). Takav sistem naziva se i bicefalni (dvoglavi) sistem izvršne vlasti.
Izvršna vlast ima svoja dva elementa : Prvi,kojim se stvaraju uslovi za izvršavanje zakona i drugih propisa, kao i vođenje politike kvaliteta putem vršenja opšteg nadzora, donošenjem smernica, usmeravanjem i usklađivanjem rada, drugih izvršnih organa, donošenjem opštih akata za izvršavanje zakona, koji su po svojoj prirodi slični zakonodavnim aktima, ali su niže pravne snage od njih (uredbe,odluke i sl.), i drugi, putem kojeg se zakoni izvršavaju donošenjem upravnih akata , tj. pojedinačnih akata kojima se opšte norme konkretizuju na pojedini slučaj odnosno pravni subjekt,izricanjem upravnih mera ili preduzimanjem materijalnih radnji.Prva vrsta poslovna izvršenja vlasti naziva se još i političko izvršnim , i njih obavlja Vlada Republike Srbije i predsednik republike, a druga vrsta poslovna spada u sferu neposredne izvršne vlasti, i ona je poverena organima državne uprave,tj. ministarstvima i posebnim organizacijama u Republici Srbiji.Termin „Državna uprava“ ima dva značenja :
1.) kao funkcija- označava određenu delatnost koja ima specifična obeležja i
2.) kao organizacija , odnosno, znači pojedinačne organe koji vrše državnu upravu.

Pod državnom upravom u smislu funkcije podrazumevaju se određene delatnosti i aktivnosti državnih organa koje imaju izvesna zajednička obeležja.Podr ržavnom upravom u smislu organizacije podrazumeva se skup određene vrste državnih organa kojima je kao osnovni zadatak povereno vršenje poslova državne uprave u smislu funkcije.Državna uprava je eo izvršne vlasti Republike Srbije koji vrši upravne poslove u okviru prava i dužnosti republike Srbije.Državnu upravu čine ministartsva,organi uprave u sastavu ministarstba i posebne organizacije.Organi državne uprave obrazuju se zakonom , a delokrug organa državne uprave određuje se zakonom.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Ekonomija

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari