Odlomak

Uvod

Java je računarski programski jezik koji je razvila firma Sun Microsystems. Programski jezik se koristi za izdavanje instrukcija računaru da obavi konkretne poslove. Java kao programski jezik je nastala 1995. god. i izuzetno je popularna.
Prvi razlog popularnosti je cijena, s obzirom da je potpuno besplatna. Mnogi programski jezici se prodaju po cijeni od više stotina ili hiljada dolara, što je većini ljudi glavna prepreka da počnu da uče programiranje.
Drugi razlog za popularnost je to što Java programi mogu da se izvršavaju na skoro svakom tipu računara jer su nezavisni od platforme na kojoj se izvršavaju.
Java može da se koristi za razvoj raznovrsnih aplikacija. Postoje jednostavni tekstualno – zasnovani programi koji se nazivaju konzolnim aplikacijama. Takvi programi podržavaju samo tekstualni unos i ispis na monitoru računara. Takođe, mogu se praviti aplikacije sa grafičkim korisničkim interfejsom (engl. Graphical User Interface – GUI). Ove aplikacije raspolažu sa menijima, paletama alatki, dugmadima, trakama za pomjeranje sadržaja drugim kontrolama koje reaguju na miša. Primjeri GUI aplikacija su programi za obradu teksta, programi za rad sa tabelama i računarske igrice. Takođe, mogu se praviti i aplikacije koje se nazivaju apleti (engl. Applets). To su male GUI aplikacije koje mogu da se izvršavaju unutar web stranice. Apleti daju dinamičnost web stranicama.
Drugo popularno svojstvo Jave je to što je ona objektno orijentisana. To je fini način da se kaže da su Java programi sačinjeni od više onsovnih dijelova (komponenti) koji mogu da se više puta koriste. To za Java programera znači da može da pravi i mijenja velike programe bez većih komplikacija.
Poslednja prednost Jave je to što je ona prost jezik u poređenju sa drugim programskim jezicima i zbog toga se relativno lako uči. Ta jednostavnost je neophodna da bi se podržala nezavisnost Java aplikacija od tipa platforme. Međutim, ta jednostavnost ne znači da Java nije moćan programski jezik. Sa Javom se može uraditi sve ono što se može uraditi i na nekom drugom, mnogo složenijem jeziku.
Struktura Java programa

Java, kao i svaki drugi jezik (računarski ili govorni), ima svoju terminologiju. Java program (ili projekt) čini nekoliko datoteka. Ove datoteke se nazivaju klasama. Svaka od tih datoteka ima Java kod koji obavlja neki specifičan zadatak ili zadatke. Svaka datoteka klase ima oznaku tipa datoteke, takozvanu ekstenziju .java. Naziv datoteke koji se koristi za snimanje klase mora da odgovara nazivu klase. Jedna klasa u svakom projektu će imati nešto što se naziva glavni metod (engl. main method). Kad god se izvršava Java program, računar će prvo potražiti glavni metod da bi nešto počelo da se dešava. Prema tome, za izvršenje programa, mora se direktno navesti klasa koja sadrži glavni metod.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Informacione tehnologije

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari