Odlomak

1.  Uvod

Već hiljadama godina biljke iz prirode se koriste kao lek.  Stečeno iskustvo u pripremi i korištenju lekovitog i aromatičnog bilja učinilo ih je nezaobilaznim elementom u tradicionalnoj medicini gotovo svih naroda i civilizacija.
Još davno je Hipokrat, svojom slavnom izrekom „Neka tvoja hrana bude tvoj lek, a tvojlek neka bude tvoja hrana“, nastojao ukazati na važnu ulogu hrane, a tako i bilja, za jačanje otpornosti organizma, lečenje bolesti i povreda.

2. Poreklo  kantariona

Kantarion potiče iz istočne Evrope i zapadnog Sibira, a kasnije se proširio po celoj Evropi, Americi i Australiji. U preko 20 država (Australija, Novi Zeland, Indija, zemlje severne i južne Amerike, Južna Afrika), i pored svojih lekovitih svojstava, okarakterisan je kao invazivni korov, koji potiskuje prirodne populacije krmnih biljaka i u većoj koncentraciji, može biti toksičan po životinje.
Naziv mu potiče od grčkih reči hyper-nad i exion-zamisao, što izražava naročitu lekovitost. Koristili su ga još u Egiptu i u staroj Grčkoj.  U našem narodu je veoma cenjena biljka.
U Srbiji je naročito rasprostranjen u brdsko-planinskom području (Tara, Zlatibor, Kopaonik, Stara Planina, Rtanj, Fruška Gora). Kod nas se uglavnom sakuplja u prirodi, dok se u zapadnoj i istočnoj Evropi sve više plantažno gaji. Smatra se da i kod nas postoji perspektiva plantažnog gajenja kantariona, zato što su zahtevi tržišta sve veći. (Slika 1. )

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Maturski Radovi

Više u Skripte

Komentari