Odlomak

Koagulacija koloida

Koloidno stanje je izvesno u opšte moguće stanje materije. Koloidika se moze shvatiti kao nauka o agregacionom stanju materije, kako čvrste tako i tečne i gasovite. Koloidna hemija proučava sisteme koji sadrze kinetičke jedinice koje su velike u poređenju sa atomima. Takvi sistemi mogu da sadrze slobodne čestice koje se kreću u svim pravcima ili mogu da budu izvedeni sistemi (koagulat,gel) u kome su čestice izgubile svoju pokretljivost, potpuno ili delimično ali su zadrzale svoju individualnost. Koloidna hemija proučava osobine fino-dispergovane materije, uglavnom u odnosu na veličinu, oblik i strukturu koloidnih čestica. Koloidna hemija je fizička hemija visokodisperznih i visokomolekularnih sistema. Koloidna hemija je nauka o osobinama heterogenih visokodisperznih sistema i o procesima koji se u njima odigravaju. Koloidna hemija je fizička hemija makromolekula, površinski aktivnih materija, disperznih i drugih sistema. Koloidi su disperzni sistemi u kojima je prečnik čestice disperzne faze od  1-100 nm (10-9 deo m).
Prema veličini disperzne faze koloidni rastvori se nalaze između suspenzija i emuzija s jedne strane i pravih rastvora, s druge strane što znači da su koloidne čestice veće od čestice pravih rastvora, a manje od čestice suspenzija emuzija..
Koloidne čestice se ne mogu odvajati filtriranjem jer su premalene i prolaze kroz pore filtar papira. Zbog malih dimenzija  i male mase koloidne čestice  se ne talože,već lebde u otopini praveći koloidnu otopinu. Takva otopina je naizgled bistra,ali za razliku od prave otopine pokazuje Tindalov efekat. Koloidne čestice mogu adsorbirati jone iz otopine ćime nastaju koloidni joni.
Makromolekuli (proteini) su donja granica veličine koloidnih čestica,a čestice koje se još ne mogu videti optičkim mikroskopom su gornja granica. Koloidne čestice mogu biti glinovite,tekuće ili čvrste.
Delimo ih na:
Sole,emulzije,gelove,aerosole i pene

  • Sole disperzije čvrstih čestica u tečnim
  • Emulzije tečno u tečno
  • Gelove koagulirani oblik koloidnih sastava
  • Aerosole disperzije čvrstih ili tečnih čestica
  • Pene disperzije plinova tečno u čvrsto

 

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Agronomija

Više u Skripte

Komentari