Odlomak

UVOD

Koordinatni sistem je način na koji se uvode izvesni brojevi pomoću kojih se metodom koordinata u potpunosti određuje položaj tačke u prostoru. Pri definisanju vektora bira se onaj koordinatni sistem koji je u konkretnom problemu najpogodniji. To je skup nepokretnih linija i ravni koje se koriste za nedvosmisleno određivanje položaja nekog objekta njegovim koordinatama. U geodeziji se relativni položaji tačaka računaju u okviru unapred odabranog koordinatnog sistema, najčešće je to državni koordinatni sistem. Sledeća tri  koordinatna sistema su od posebne važnosti za geodeziju:

•    Geografski (krivolinijski) koordinatni sistem
•    Pravougli koordinatni sistem
•    Polarni koordinatni sistem

 
DEKARTOV KOORDINATNI SISTEM

Dekartov koordinatni sistem (DKS) se koristi u matematici za jednoznačno definisanje položaja tačaka u prostoru. Karakteristika ovog sistema je da su njegove koordinatne ose međusobno normalne.
Dekartov koordinatni sistem je izmislio francuski matematičar i filozof Rene Dekart, koji je, između ostalih stvari, pokušavao da spoji algebru i Euklidsku geometriju. Ovaj rad je mnogo uticao na razvoj analitičke geometrije, računa i kartografije.
Ideja o ovom sistemu je razvijena 1637. u dva Dekartova dela. U drugom delu svog Metoda predavanja, Dekart je uveo novu ideju određivanja položaja tačke ili predmeta na površini, koristeći dve normalne ose kao pomagalo za merenje. U Geometriji, Dekart je dalje objasnio gore spomenuti koncept.

Dvodimenzioni Dekartov koordinatni sistem se koristi da jednoznačno odredi svaku tačku u ravni pomoću dva broja, koji se obično označavaju sa x i y. Dekartov koordinatni sistem je definisan sa dve ose (x-osa ili apcisa i y-osa ili ordinata). Izborom mere za svaku osu i označavanjem jedinica mere duž osa formira se skala.
Korišćenjem Dekartovog koordinatnog sistema geometrijske figure (kao što su krive) se mogu iskazati algebarskim jednačinama, tj. jednačinama koje zadovoljavaju koordinate na tačkama koje leže na figuri. Na primer, krug poluprečnika 2 se može prikazati formulom x2 + y2 = 4.

No votes yet.
Please wait…

Prijavi se

Detalji dokumenta

Više u Seminarski radovi

Više u Skripte

Komentari